Recykling opakowań z tworzyw sztucznych.

22 lis

Recykling opakowań z tworzyw sztucznych.

recykling plastikowych butelekZastosowanie opakowań z tworzyw sztucznych jest obecnie bardzo szeroki. W zasadzie można powiedzieć, iż są one stosowane niemalże w każdej branży. Ich zastosowanie rozciąga się od branży spożywczej aż po chemiczną. Zdecydowanie najczęściej są to wszelkiego rodzaju butelki plastikowe, stosowane do transportu napojów i chemii gospodarczej. Aczkolwiek będą to także inne rodzaje opakowań. Najważniejszą kwestią na której powinniśmy się jednak obecnie skupić jest prawidłowo prowadzony recykling opakowań z tworzyw sztucznych. Niestety, póki co, stoi on na stosunkowo niskim poziomie. To z kolei przekłada się na fakt, iż zbyt duża ilość tego rodzaju opakowań nie trafia do przeróbki, tylko staje się zanieczyszczeniami, wyrzuconymi do lasu, do rzeki, jeziora, a nawet do oceanów.

Dlaczego recykling opakowań z tworzyw sztucznych jest ważny i korzystny?

zanieczyszczanie środowiskaPrzede wszystkim dlatego, iż jeśli będziemy starannie wszystkie zużyte opakowania zbierać o poddawać ponownemu przetworzeniu, sprawimy, iż nasza planeta będzie mniej zanieczyszczona. Jest to chyba najważniejsza kwestia, na którą musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę. Poza tym, trzeba także podkreślić, iż przetworzenie zużytych opakowań plastikowych w granulat jest efektywne. Granulat ten, z powodzeniem może być wykorzystywany nie tylko do produkcji nowych opakowań. Wytwarza się z niego także inne produkty, jak chociażby materiały geosyntetyczne, stosowane w budownictwie. Generalnie rzecz więc biorąc, praktycznie wszystkie opakowania wykonane z plastiku i PCR mogą zostać ponownie przetworzone na nowe opakowania i inne produkty plastikowe. Zapewnia to także spore oszczędności, bowiem firmy, dostają tego typu zużyte opakowania zupełnie za darmo. A więc materiał wsadowy do całego procesu recyklingu i wytwarzania nowych opakowań jest pozbawiony kosztów. Przekłada się to więc na stosunkowo spore oszczędności.

Czy opakowania plastikowe z recyklingu możemy stosować wszędzie?

Niestety nie. Z racji silnych zanieczyszczeń, i braku odpowiedniej technologii oczyszczania plastiku poddawanego recyklingowi, opakowania wykonane z PCR opartego o surowce wtórne nie mogą być stosowane w przypadku branży spożywczej. W tym przypadku konieczne jest wykonywanie nowych opakowań. Trzeba także podkreślić, iż do przetwarzania trafiają plastiki różnego rodzaju, toteż ostatecznie, trudno będzie osiągnąć każdy kolor opakowania. W niektórych przypadkach, wielkich marek, kolorystyka opakowań ma kluczowe znaczenie dla świadomości i identyfikacji wizualnej. Osobiście jednak uważam, iż przedsiębiorstwa te, powinny zrezygnować gremialnie z tego typu praktyk, na rzecz stosowania opakowań wykonanych z tworzywa PCR.
Chodzi nam tutaj głównie o to, aby recykling opakowań z tworzyw sztucznych stał się bardzo ważna gałęzią gospodarki. Aby jak największa ilość zużytych opakowań trafiała do recyklingu a tym samym była znów wykorzystana, zamiast zanieczyszczać naszą planetę. Z całą pewnością jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba jedynie zadbać o odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie.

Dodaj komentarz