Problemy z zasypianiem u dzieci. Jak walczyć?

28 paź

Problemy z zasypianiem u dzieci. Jak walczyć?

bezsenność u dzieci i jej leczenieMłody człowiek, wkraczający dopiero w swoje życie, bardzo często będzie stykać się z sytuacjami bardzo niewygodnymi. Wyjście spod ochronnego parasola rodziców, musi być dość poważnym przeżyciem. Niemniej jednak życia trzeba się nauczyć a rolą rodziców jest dziecko w tym wszystkim wspierać. Niekiedy jednak pojawiać się mogą poważniejsze problemy natury emocjonalnej. W ich wyniku będą młodych ludzi dręczyć także inne dolegliwości. Najczęściej pojawiać mogą się tutaj trudności z zasypianiem u dzieci. Warto więc przyjrzeć się wielu różnym sytuacjom, aby tego typu dolegliwości u swojego dziecka jak najszybciej wychwycić i podjąć działania mające na celu przywrócenie normalnego stanu rzeczy.

Dlaczego problemy z zasypianiem u dzieci są poważnym zagadnieniem?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż młody człowiek, potrzebuje o wiele więcej snu niż dorośli. Dzieci z reguły powinny przesypiać co najmniej 9 godzin każdego dnia, aby prawidłowo wypocząć i zregenerować siły swojego organizmu. Dlatego też, problemy z zasypianiem u dzieci będą bardzo niekorzystnie wpływać na całe jego życie. W końcu młody człowiek każdego dnia musi być skoncentrowany w szkole, aby skutecznie uczyć się i przyswajać nowe wiadomości. Jeśli będzie niewyspany ze względu na problemy z zasypianiem, niestety ucierpi na tym nauka. Istotne jest także to, iż niewyspane dziecko będzie mieć problemy z koncentracją, a ta jest niezmiernie istotna. Nie tylko w szkole ale także poza nią, na przykład po drodze do i ze szkoły.
Warto więc zwracać uwagę na fakt, czy nasze dziecko wysypia się prawidłowo. Można to sprawdzić z samego rana. Jeśli dziecko normalnie i energicznie wstaje kiedy je budzimy, to raczej nie ma większych problemów. Jeśli jednak stale się ociąga i nie da się go dobudzić, możemy mieć do czynienia z problemami z zasypianiem u dzieci.

Przyczyny trudności ze snem u dzieci.

Zdecydowanie najczęściej problemy z zasypianiem u dzieci mają swoja przyczynę w życiu emocjonalnym dziecka. Jakby nie patrzeć, młodzi ludzie mają bardzo bogate życie emocjonalne i zupełnie inaczej przeżywają różne wydarzenia w życiu. Człowiek dorosły podchodzi do wielu spraw dość spokojnie, w wyważony sposób. Dziecko z kolei podchodzi do nich bardzo emocjonalnie.

Do najczęściej występujących przyczyn trudności z zasypianiem u dzieci będziemy zaliczać:

  • Relacje z rówieśnikami
  • Życie intymne – pierwsze relacje z osobami płci przeciwnej (bądź tej samej, zależnie od orientacji)
  • Problemy rodzinne – tutaj wymienić trzeba chociażby sytuacje takie jak rozwód rodziców, śmierć babci, dziadka, czy tez nieporozumienia na linii rodzic – dziecko.
  • Dolegliwości zdrowotne – które będą wywoływać problemy z zasypianiem u dzieci. Najczęściej chodzi o dolegliwości przejawiające się silnym bólem. Istotne tutaj są także zażywane przez dziecko lekarstwa, które mogą prowadzić do bezsenności.
  • Spożywanie napojów zawierających kofeinę – dzieci raczej nie powinny ich spożywać. Kategorycznie nie powinniśmy pozwalać na picie kawy czy też napoi energetycznych a już na pewno nie pod wieczór.
  • Nieregularne pory posiłków, zbyt późny ostatni posiłek – kolację dziecko powinno zjadać najpóźniej na cztery godziny przed snem. W przeciwnym razie, mogą pojawić się problemy z zasypianiem przez wzgląd na aktywność żołądka podczas trawienia.

Wszystkie te sytuacje mogą prowadzić do utrudnienia zasypiania u naszych dzieci. Powinniśmy więc przeanalizować tego typu sytuacje, jeśli nasze dziecko ma jakiekolwiek problemy ze zdrowym snem. Dodatkowo, zawsze możemy wykorzystać odpowiednio dobrane zioła na kłopoty u dzieci z zasypianiem. Z całą pewnością będą pomocne i przyczynią się do większego uspokojenia emocji naszych dzieci.

Dodaj komentarz