Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

28 mar

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Skuteczne leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy to bardzo ważna kwestia. Musimy bowiem uświadomić sobie, iż choroba wrzodowa, może bardzo skutecznie ograniczyć nasz codzienny komfort życia. Przede wszystkim jednak, musimy tutaj zrozumieć, skąd bierze się choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a następnie skupić się na ewentualnym eliminowaniu przyczyn takiego stanu rzeczy. Poza tym, trzeba będzie jednocześnie skupić się na przyjmowaniu właściwych leków, które zneutralizują problemy wrzodowe. Samo leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy będzie stosunkowo kłopotliwe i długotrwałe, aczkolwiek warto się na takie działania zdecydować, aby poprawić komfort swojego codziennego życia.

Skąd biorą się wrzody żołądka i dwunastnicy?

We wnętrzu naszego żołądka dochodzi do trawienia pokarmów przy zastosowaniu silnie żrącego soku żołądkowego. W jego składzie znajduje się między innymi kwas solny. Zabezpieczeniem przed jego działaniem na tkankę budującą żołądek jest błona śluzowa wyściełająca żołądek od wewnątrz. Jeśli błona ta zostanie uszkodzona, kwas zaczyna żreć, czy też wręcz trawić ścianki naszego żołądka, co kończy się wspomnianymi już wewnętrznymi owrzodzeniami. Przejawia się to w sposób stosunkowo bolesny, najczęściej na czczo. Bardzo często też, dolegliwości bólowe ustępują niemal natychmiast po spożyciu pierwszego posiłku.

Najczęstsza przyczyna choroby wrzodowej.

Dotychczas, pokutowała opinia, iż wrzody żołądka i dwunastnicy to choroba szczebla kierowniczego. Uważano, iż podstawową przyczyną jej występowania jest stres. Nie jest to niestety do końca prawdą. Obecna wiedza naukowa, wskazuje jasno, iż najczęstszą przyczyną jest bakteria Helicobacter Pylori. Bakteria ta prowadzi do uszkodzeń błony śluzowej żołądka przez co tkanka żołądkowa narażona jest na bezpośredni kontakt z sokami trawiennymi. Dlatego też, leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, będzie w dużej mierze opierać się na leczeniu zakażenia tą właśnie bakterią. A trzeba jeszcze nadmienić, iż praktycznie 80% populacji jest nią zakażona, więc większość z nas jest w grupie ryzyka.

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Samo leczenie wrzodów żołądka, będzie więc realizowane głównie w oparciu o pozbycie się wspomnianej powyżej bakterii. Z reguły jest to terapia antybiotykowa, która po około 2 tygodniach powinna przynieść znaczącą poprawę. Dodatkowo, skoro problemy z wrzodami już się pojawiły, to koniecznością będzie podawanie także leków zobojętniających kwas żołądkowy, aby nie prowadzić do kolejnych owrzodzeń i zredukować dolegliwości bólowe związane z chorobą. Dość spora skuteczność wykazuje również ziołowe leczenie wrzodów układu pokarmowego, aczkolwiek każdorazowo, metodologię leczenia należy skonsultować z lekarzem. Czasami po prostu zioła mogą być niewystarczającym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Ostatecznie więc, leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy nie jest jakoś specjalnie skomplikowane. Aczkolwiek należy podkreślić, iż równocześnie z leczeniem, warto także zmienić pewne nawyki w swoim trybie życia. Warto by tutaj zaprzestać palenia tytoniu, ograniczyć spożycie alkoholu, czy też unikać leków NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Po wyleczeniu problemów z bakterią Helicobacter Pylori, z reguły można zaobserwować nawet 90% poprawę stanu błony śluzowej żołądka oraz leczenie – gojenie się wrzodów. Warto więc podjąć leczenie, bowiem w większości przypadków jest ono jak najbardziej skuteczne.

Dodaj komentarz