Jak rozpoznać dobre lampy oświetleniowe?

15 sie

Jak rozpoznać dobre lampy oświetleniowe?

Zapewnienie wysokiej jakości oświetlenia to nie tylko wygoda i świetna dekoracja, ale także bezpieczeństwo podczas pracy. W większości miejsc najlepszym wyborem na długie lata będzie oświetlenie ledowe. Z tego wpisu dowiesz się czym taka instalacja oświetleniowa powinna się charakteryzować by mogła zapewnić dobre warunki pracy.

Jakie normy muszą spełnić lampy oświetleniowe?

Niezależnie od tego czy korzystamy z nowoczesnych lamp ledowych czy tradycyjnych należy pamiętać, że muszą one spełniać normy, które są jasno określone przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny w pracy. Specjalista do spraw BHP podczas oddawania do użytku poszczególnych pomieszczeń powinien określić minimalne i maksymalne poziomy parametrów, które spełnić muszą zakupione i zamontowane lampy oświetleniowe. Należą do nich przede wszystkim:

  1. Rozkład luminacji światła
  2. Poziom dopuszczalnego olśnienia
  3. Kierunkowość światła
  4. Barwa światła i oddawanie barw
  5. Natężenie światła
  6. Dopuszczalny poziom efektu stroboskopowego

Dopasowane źródło światła kluczem do sukcesu

Należy wspomnieć, że nie istnieje jeden idealny model lampy, która odnalazłaby się równie dobrze w każdych warunkach. Mimo to wystarczy nieco zawęzić charakter ich przeznaczenia, a łatwo będzie dostrzec liderów wśród konkretnych typów oświetlenia pomieszczeń. Niezależnie jednak od przeznaczenia warto pamiętać, że zakup oświetlenia należy potraktować jako długoletnią inwestycję, dlatego kupowane lampy powinny charakteryzować się maksymalną wydajnością energetyczną, a ich oprawy powinny być szczelne i odporne na niekorzystne działanie czynników fizykochemicznych.

Oświetlenie hal magazynowych i przemysłowych

W pomieszczeniach o bardzo dużych powierzchniach podstawą oświetlenie najczęściej powinny być lampy w modelu kanałowym. Hale, które charakteryzują się znacznymi wysokościami powinny również doświetlone przez lampy kubełkowe typu High Bay. Wyróżniają się one przede wszystkim niezależnością w możliwości dopasowania wysokości ich montażu, dzięki wykorzystaniu specjalnych linek mocujących o praktycznie dowolnej długości.

Oświetlenie garaży krytych i parkingów zewnętrznych

Oświetlenie garażu LED to przede wszystkim duża oświetlenia liniowego. Bardzo dobrze w przypadku oświetlenia wnętrza garażu odnajdują się oprawy świetlówkowe oraz hermetyczne. W oświetleniu zewnętrznym małych parkingów prym wiodą halogeny LED, którą mogą niekiedy być kontrolowane przy pomocy fotokomórek.

Dodaj komentarz