Wybór gniazdek do instalacji elektrycznej.

30 lis

Wybór gniazdek do instalacji elektrycznej.

Zdawać by się mogło, iż nie ma nic prostszego od dobrania gniazdek elektrycznych do naszej domowej instalacji. Niemniej jednak, okazuje się, iż dla wielu z nas może to być dość poważne wyzwanie, szczególnie dlatego, iż nie znamy się na tym za bardzo, a każde gniazdko będzie dla nas wyglądać tak samo. Najczęściej też popełniany tu jest karygodny błąd, polegający na kierowaniu się kwestiami ekonomii czy też estetyki, a to są kwestie, którymi kierować się nie powinniśmy, a ewentualnie zwrócić na nie uwagę na samym końcu. W pierwszej bowiem kolejności powinniśmy zadbać o kwestie naszego bezpieczeństwa podczas użytkowania sieci elektrycznej oraz wszystkich urządzeń elektrycznych, oraz o nasza własną wygodę. Zobaczmy zatem, jak się zabrać do wyboru bezpiecznych i funkcjonalnych gniazdek elektrycznych do naszego domu.

Różne typy gniazdek elektrycznych.

W pierwszej kolejności powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, iż na rynku znaleźć można bardzo szeroki wybór gniazdek elektrycznych, przy czym każde z nich będzie dość diametralnie różnić się od innych. Główną różnicą będzie tutaj przeznaczenie poszczególnych gniazdek, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Chodzi nam tutaj o to, aby do pomieszczeń takich jak łazienka, które z racji swojego przeznaczenia narażone są na dość spore ilości wilgoci, nie stosować zwykłych gniazdek ściennych. Tutaj powinniśmy zastosować gniazdka z zabezpieczeniem wewnętrznym i zewnętrznym, które w stu procentach gwarantują nie przesiąkanie wody z wilgoci do wnętrza gniazdka. W przypadku zwykłych gniazdek niestety takie sytuacje mogą się zdarzać a co za tym idzie, bardzo często może tez dochodzić do zwarcia na instalacji, które w najlepszym razie doprowadzi do wyłączenia bezpiecznika prądowego, a w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do pożaru naszego domu. wobec tego, przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, do jakiego pomieszczenia dobieramy gniazdka elektryczne, gdyż będzie to w dużym zakresie determinować rodzaj wybieranych gniazdek.

Wygoda, estetyka i bezpieczeństwo.

W zasadzie w takiej kolejności większość dobiera gniazdka, a to kolejność jak najbardziej błędna. Prawidłowo trzeba tutaj zacząć od bezpieczeństwa, a nie wiedzieć czemu większość z nas zrzuca tę kwestię na sam koniec, jako mało znaczący szczegół. Może dlatego że prądu nie widać, toteż nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważnym jest to dla nas zagrożeniem. Wybierając gniazdka elektryczne do instalacji elektrycznych powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość zastosowanych do produkcji materiałów. Chodzi tutaj nade wszystko to, czy poszczególne materiały posiadają niezbędne atesty zapewniające bezpieczną eksploatacje wykonanego z nich gniazdka. Obudowa powinna być wykonana z dobrego jakościowo plastyku, zapewniające nie przewodzenie prądu elektrycznego, aby eksploatacja gniazdka i urządzeń elektrycznych do niego podłączanych była w stu procentach bezpieczna. Generalnie trzeba tutaj będzie zwrócić sporo uwagi na kwestie techniczne i jakościowe, a dopiero na samym końcu można będzie pomyśleć o kwestiach estetyki i komfortu użytkowania. Bezpieczeństwo powinno być w tym przypadku dla nas kwestią o najwyższym priorytecie.

Dodaj komentarz