Wybieramy oleje do sprężarek powietrza

23 sie

Wybieramy oleje do sprężarek powietrza

Sprężarki powietrza to specjalistyczne urządzenia energetyczne wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu do zwiększania ciśnienia gazu oraz wywoływania jego przepływu przez nadanie mu energii kinetycznej. Sprężarki stanowią niezbędny element wielu instalacji przemysłowych, dlatego tak ważne jest zadbanie o smarowanie i konserwacje tego typu urządzeń przy pomocy odpowiednio dobranych środków smarnych.

Sprężarki powietrza, a odpowiednie smarowanie

Odpowiednio dobrany olej do sprężarki powietrza to istotny aspekt jej prawidłowego funkcjonowania. Wysokiej jakości środki smarne pozwalają na zmniejszenie siły tarcia pomiędzy poszczególnymi komponentami, zapewniają płynną pracę sprężarki oraz chronią przed nadmiernym zużyciem. Przekłada się to na zwiększenie efektywności pracy urządzeń i możliwość ich dłuższej eksploatacji. Dobrze dobrany olej jest także formą konserwacji sprężarek powietrza – smarowanie znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia usterek sprzętu i konieczność wymiany jego poszczególnych elementów.

Czym powinien charakteryzować się olej do sprężarek powietrza?

Dobór właściwego oleju do smarowania sprężarki powietrza nie zawsze jest prosty. Wymaga on uwzględnienia wielu czynników warunkujących spełnianie przez niego swojej funkcji – zapewnienia właściwego smarowania i konserwacji. Wybierając środki smarne do tego typu zastosowań należy wziąć dostosować parametry oleju do rodzaju gazu sprężanego, typu sprężarki oraz warunków jej pracy. Istotne jest tutaj także uwzględnienie niezmiennych właściwości chemicznych i fizycznych oleju sprężarkowego podczas całego procesu pracy urządzenia oraz zachowanie środka smarnego podczas zmian temperatury i ciśnienia.

Oleje do sprężarek powietrza – na jakie się zdecydować?

Na rynku występuje szeroka gama olejów przeznaczonych do smarowania komponentów sprężarki powietrza. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań ze względu na szeroki zakres zastosowań, łatwą dostępność i niską cenę są oleje mineralne zapewniające odpowiednie smarowanie i konserwację w środowiskach mniej wymagających. Wysokiej jakości oleje mineralne do sprężarek powietrza posiada w swojej ofercie firma SPECOL zajmująca się m.in. produkcją środków smarnych do specjalistycznych zastosowań. Wśród proponowanych produktów występują oleje mineralne zgodne ze specyfikacją PN-91/C-96073 , takie jak Compresso L-DAA, Compresso L-DAB oraz Compresso L-DAC o klasach lepkości 32, 46, 68, 100 I 150. Przeznaczone są one do smarowania sprężarek tłokowych oraz rotacyjnych łopatkowych pracujących w lekkich warunkach eksploatacji. Oferowane przez firmę SPECOL oleje do sprężarek powietrza można znaleźć na stronie http://www.specol.com.pl/produkty/oleje-nasze-produkty/specjalistyczne/oleje-do-sprezarek-powietrza/.

Dodaj komentarz