Uprawa iglaków w przydomowym ogrodzie.

27 paź

Uprawa iglaków w przydomowym ogrodzie.

7235449856_9cc7824167_zWszelkiego rodzaju krzewy i drzewa iglaste o charakterze ozdobnym, to wyjątkowo dobry pomysł na urozmaicenie naszego przydomowego ogrodu. Warto tutaj jednak znać przynajmniej podstawy jeśli chodzi o uprawę iglaków, w zakresie sadzenia, przygotowania podłoża, czy też ich późniejszego nawożenia, aby zapewnić im maksymalnie dobre warunki do wzrostu w naszym ogrodzie. Zobaczmy w takim razie, jak to wszystko wygląda? Zobaczmy jak sprawić aby iglaki w naszych ogrodach miały się dobrze i wpływały na poprawę estetyki naszych przydomowych ogrodów.

Nieco więcej o samych iglakach.

Z iglakami w naszych ogrodach, sprawa jest o tyle ułatwiona, w stosunku do innych gatunków, iż rośliny te naturalnie występują w licznych gatunkach właśnie w naszej strefie klimatycznej. Świadczy to między innymi o tym, iż znajdują tutaj odpowiadające im warunki, toteż nasze starania w ogrodach, mogą być w tych przypadkach ograniczone do niezbędnego minimum. W zasadzie można nawet powiedzieć, iż musimy zadbać głównie o estetyczną stronę iglaków, bowiem pozostałe kwestie rozwiązuje za nas natura. Choć jednak w przypadku większych upałów i braków opadów deszczu, warto zadbać o dodatkowe nawodnienie, to jednak nie trzeba tutaj się zanadto tym przejmować.

Przygotowanie stanowiska pod sadzenie iglaków.

W zdecydowanej większości iglaki lubią lekko kwaśną glebę, aczkolwiek mamy także kilka wyjątków, dla których powinniśmy przygotować glebę odkwaszoną. Te gatunki to: świerk serbski, cis, niektóre gatunki sosny oraz jałowca. W wielu przypadkach, iglaki wyrosną bardzo dobrze nawet na glebach bardziej jałowych, aczkolwiek większość lubi tereny z glebą bogatą w substancje odżywcze i składniki mineralne. Stanowisko raczej powinniśmy przygotować na podwyższeniach, bowiem iglaki, z nielicznymi wyjątkami nie lubią stagnującej wody.

Zabiegi pielęgnacyjne.

Do zdecydowanie najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku iglaków ogrodowych należy zaliczyć głównie przycinanie, które ma za zadanie prawidłowe uformowanie. Nie możemy jednak zapominać o tym, aby zaopatrzyć się w odpowiednie nawozy w granulatach, a już na pewno w odpowiednio dobrany, posypowy nawóz do iglaków. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby od czasu do czasu zasilić dodatkowo glebę, szczególnie w początkowej fazie wzrostu iglaków. W wyniku zasilania gleby dobrze dobranymi nawozami do iglaków, z cała pewnością zapewnimy sobie tylko lepsze warunki do ich wzrostu, co też na pewno odbije się na podwyższonym poziomie estetycznym w naszym ogrodzie.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż wykorzystanie iglaków w naszych ogrodach to rozwiązanie wyjątkowo korzystne, głównie przez wzgląd na brak konieczności poświęcania im dużej uwagi. Czują się w naszych ogrodach bardzo dobrze, a przy odpowiednim podejściu do przygotowania stanowiska, z całą pewnością nie będziemy mieć problemów z utrzymaniem ich w dobrym i estetycznym stanie.

Dodaj komentarz