Ubezpieczenie gospodarstw rolnych.

18 kw.

Ubezpieczenie gospodarstw rolnych.

Obowiązkowe ubezpieczenie gospodarstw rolnych, to dla wielu rolników przykry obowiązek, z którego woleliby się wykręcić. Jest to co najmniej dziwnym zachowaniem, bowiem polisy ubezpieczeniowe, nakładane obowiązkiem ustawowym nie są wcale aż tak bardzo kosztowne, a jednocześnie zapewniają wysoki poziom ochrony ubezpieczeniowej. Tym bardziej, iż każdy rolnik, może dowolnie dobierać ubezpieczalnię, oraz pakiet ubezpieczeń, co dodatkowo pozwala na lepsze dopasowanie ochrony ubezpieczeniowej do warunków danego gospodarstwa. Warto więc przyjrzeć się bliżej kwestii tego, jak w rzeczywistości wygląda ubezpieczenie gospodarstw rolnych. Jakie płyną z tego korzyści i dlaczego nie warto szukać sposobów na uniknięcie obowiązkowych ubezpieczeń rolnych.

Kiedy przydaje się ubezpieczenie gospodarstw rolnych?

Pomijamy tutaj kwestie prawne, związane z tym, które z gospodarstw będą podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia. Zajmiemy się jedynie kwestią sytuacji, w których ubezpieczenie gospodarstw rolnych jest korzystne. Sytuacjami, w których okazuje się, iż posiadanie polisy jest zbawienne dla przetrwania gospodarstwa.

Wystarczy sobie zresztą wyobrazić prostą sytuację. W trakcie prowadzenia robót rolniczych przy pomocy kombajnu, rolnik (bądź też jego pracownik), podczas cofania uszkodził ogrodzenie prywatnej, sąsiadującej z jego polem posesji. W przypadku braku ubezpieczenia, trzeba będzie pokryć koszty odbudowy z własnej kieszeni. Pół biedy, jeśli będzie to stare ogrodzenie siatkowe. Gorzej jednak, jeśli właściciel wydał na ogrodzenie z cegły ozdobnej i kutej stali niemałe pieniądze. W takich sytuacjach, trzeba będzie sięgnąć do kieszeni i wypłacić zadośćuczynienie. Posiadając zaś obowiązkowe OC dla rolników, wypłatą zadośćuczynienia zajmie się ubezpieczalnia.

Korzyści są więc tutaj aż nadto wyraźne. Opłacając obowiązkowe ubezpieczenie gospodarstw rolnych w ramach OC, w wysokości około 150 PLN rocznie, można w razie spowodowania wypadku zaoszczędzić kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ubezpieczenia dobrowolne.

Poza pakietami obowiązkowych ubezpieczeń dla rolników, znajdziemy także ubezpieczenia dobrowolne. Będą to w zasadzie dokładnie te same polisy, przy czym jednak rolnik je wykupujący, w myśl ustawy nie jest obowiązany do ich wykupienia. Jednakże fakt, iż nie ma takiego obowiązku, nie świadczy o tym, iż nie warto skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu, nawet mniejsze gospodarstwa mogą liczyć na ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Należy więc powiedzieć, iż dobrowolne ubezpieczenie rolników jest także jak najbardziej korzystne. W ogóle, wszelkie formy ubezpieczeń są korzystne, jeśli tylko gospodarstwo będzie narażone na sytuacje, obejmowane przez konkretną polisę ubezpieczeniową.

Podsumowanie

Należy więc podkreślić, iż ubezpieczenie gospodarstw rolnych, to bardzo dobry instrument zabezpieczający gospodarstwa rolne przed różnorodnymi wypadkami, które mogłyby doprowadzić do poważnych strat, a w najgorszym scenariuszu, nawet do całkowitego bankructwa. Wykupienie odpowiedniej polisy nie jest aż tak bardzo kosztowne, aby przeciętny rolnik prowadzący średnie gospodarstwo, nie był w stanie sobie na taki wydatek pozwolić.

Dodaj komentarz