Stanowisko spawalnicze i jego prawidłowe wyposażenie.

06 sty

Stanowisko spawalnicze i jego prawidłowe wyposażenie.

Każde stanowisko spawalnicze powinno być przede wszystkim prawidłowo przygotowane do konkretnych zadań, do konkretnych realizacji. W każdym bowiem przypadku trzeba będzie zadbać o inne elementy wyposażenia. Najbardziej istotnym elementem wyposażenia jest zaś manipulator spawalniczy, niezbędny w przypadku realizacji prac na elementach cięższych. Ich ręczne przestawianie, czy też korzystanie z suwnicy nie jest ani oszczędne czasowo, ani też w pełni bezpieczne, toteż, warto przemyśleć kwestię inwestycji w profesjonalny obrotnik spawalniczy. Tego typu urządzenie, będzie znacznie usprawniać przebieg całego procesu spawalniczego, zapewniając wyższy komfort oraz bezpieczeństwo realizowanych prac.

Jak przygotować stanowisko spawalnicze do konkretnego zakresu robót?

W pierwszej kolejności trzeba będzie konkretny zakres robót ustalić. Musimy określić jakiego rodzaju elementy będą na danym stanowisku spawane. Jak przedstawiają się ich gabaryty oraz waga. Następnie w stosunku do tych ustaleń, trzeba będzie przygotować odpowiedni pozycjoner spawalniczy. W przypadku zróżnicowanych elementów trzeba będzie inwestować w większą liczbę pozycjonerów spawalniczych, aby spełnić warunki mocowania danych elementów. Jeśli jednak elementy spawane będą do siebie zbliżone pod względem wagi i gabarytów, możliwe będzie zastosowanie jednego tylko pozycjonera spawalniczego. Mamy więc tutaj pewne możliwości dostosowywania stanowiska dla spawania kilku różnych elementów o zbliżonych parametrach, masie własnej oraz rozmiarach.

Czym są pozycjonery spawalnicze?

Najważniejszym elementem wyposażenia stanowisk spawalniczych, są, jak już wspomnieliśmy, manipulatory spawalnicze. Są to specjalne urządzenia, o masie dopasowanej do masy podnoszonych elementów. Są wyposażone w obrotowy stół montażowy, który dodatkowo możemy jeszcze unosić oraz pochylać. Dzięki takim możliwościom, możemy element spawany ustawić dosłownie w każdy możliwy sposób. To oczywiście gwarantuje doskonałe warunki do realizacji prac spawalniczych. Jednorazowe zamocowanie elementy na stole, w zasadzie pozwoli nam na kompletne jego spawanie z każdej niemal strony. Oczywiście jeśli dobrze przemyślimy kwestię jego zamocowania i zagwarantujemy sobie pozostałe wyposażenie stanowiska, takie jak platforma do pracownika, która zapewni możliwość jego podniesienia w górę. Takie zadania także będą czasem realizowane. Nie wszystkie elementy można spawać z poziomu podłogi.

Podsumowanie

Jednym słowem, trzeba przyznać, iż stanowisko spawalnicze, aby mogło być prawidłowo przygotowane do realizacji prac, będzie pochłaniać spore koszty. Zakup pozycjonerów do wydatek całkiem spory. W przypadku małych pozycjonerów będzie to zaledwie kilka tysięcy złotych. Jednakże już w przypadków pozycjonerów kolumnowych o udźwigu do kilkunastu ton, trzeba liczyć się inwestycjami idącymi w setki tysięcy złotych. W każdym jednak razie zawsze będzie to uzasadniona inwestycja, które w dość niedługim czasie się zwróci. Przede wszystkim zaś podniesie znacznie komfort i bezpieczeństwa pracy w warsztacie.

Dodaj komentarz