Nowoczesny budynek mieszkalny.

12 sty

Nowoczesny budynek mieszkalny.

Budowa nowego domu jednorodzinnego stawia przed nami obecnie o wiele większe wyzwania niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Współcześnie, nowoczesny budynek mieszkalny, musi spełniać określony standardy w każdym zakresie. Nawet instalacja kanalizacyjna musi być wykonana według obowiązujących wytycznych. Jednakże, za tymi wszystkimi wymaganiami idą określone korzyści. Jeśli dołożymy starań, aby budynek spełniał wspomniane wymagania, jego przyszła eksploatacja będzie charakteryzować się wysokim poziomem wygody i komfortu. Do tego dojdą także niskie, a w wielu przypadkach praktycznie zerowe koszty eksploatacji. Warto o tym pamiętać decydując się na budowę domu.

Jak budowany jest nowoczesny budynek mieszkalny?

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na kwestie tego, jak ogrzewany jest nowoczesny budynek mieszkalny. W tym bowiem zakresie, najczęściej są to instalacje oparte o kocioł gazowy lub pompę ciepła. Są to rozwiązania w pełni ekologiczne, dzięki czemu zyskuje na tym przede wszystkim nasza planeta. Poza tym, sam budynek charakteryzuje się wysokim poziomem izolacji od otoczenia. Dzięki temu, ilość niezbędnej do komfortowych warunków eksploatacji energii cieplnej, jest wręcz znikoma. To przekłada się w bardzo wyraźny sposób na koszty eksploatacji budynku.

Do tego należy zwrócić także uwagę na wszystkie instalacje sanitarne, jakie posiada nowoczesny budynek mieszkalny. Oczywiście będzie to w podstawowym zakresie instalacja kanalizacyjna, wodna, grzewcza, czy też wentylacyjna. Niemniej jednak, znajdziemy także dodatkowe rozwiązania, znacznie poprawiające poziom komfortu korzystania czy też kosztów eksploatacyjnych.

W ramach obniżenia kosztów grzewczych, instalacja wentylacji jest wyposażona w rekuperator. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest odbiór ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz, i przekazywanie go do powietrza doprowadzanego do wnętrza budynku. W ten sposób można ograniczyć koszty grzewcze nawet o kilkanaście procent.

Budowa nowoczesnego domu jednorodzinnego.

Aby jednak nowoczesny budynek mieszkalny mógł powstać, trzeba przygotować na nieco wyższe koszty budowy. Z reguły , musimy tutaj zakładać, iż koszty te będą o jakieś 20-30% wyższy, niż budowa domu w standardowych warunkach. Koszty te jednakże będą dość szybko się zwracać. Biorąc pod uwagę koszt ogrzewania budynku, można przeliczyć, iż powinniśmy być w stanie pokryć wyższe koszty budowy, poprzez oszczędności na ogrzewaniu w ciągu 5-7 lat eksploatacji budynku. Jest to stosunkowo niedługi czas.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc biorąc, musimy liczyć się z koniecznością wyższych kosztów podczas budowy swojego domu przyszłości. Trzeba jednak pamiętać, iż nowoczesny budynek mieszkalny, będzie gwarantować o wiele wyższy poziom komfortu eksploatacji, oraz niższe koszty ponoszone z tytułu chociażby ogrzewania budynku. Są to zalety, których nie sposób przecenić. Po prostu tego typu nowoczesny budynek mieszkalny sprawia, iż chce się na wracać codziennie do domu.

Dodaj komentarz