Recykling tworzyw sztucznych.
Recykling tworzyw sztucznych to na chwilę obecną bardzo istotne zagadnienie, któremu należy się odpowiednia ilość naszej uwagi. Wynika to z faktu tego, iż bardzo dużą część zanieczyszczeń oceanów, rzek, mórz i lasów, stanowią właśnie odpady z tworzyw sztucznych. Jest to o tyle dziwne, że recykling tworzyw sztucznych jest procesem stosunkowo prostym i dodatkowo bardziej przystępnym cenowo, niż produkcja nowych. Jednym słowem, problemem jest nasze podejście a nie sam fakt istnienia tworzyw sztucznych. Wdrożenie odpowiednich regulacji prawnych, z całą pewnością pozwoliłoby zminimalizować zanieczyszczenie naszej planety odpadami z tworzyw sztucznych.
Spis treści
Czy recykling tworzyw sztucznych jest opłacalny?
Z całą pewnością jest w wielu przypadkach o wiele bardziej opłacalny niż produkcja nowych tworzyw sztucznych. Co prawda, trzeba liczyć się z faktem tego, iż odzyskane w ten sposób tworzywa mają pewne wady, co jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w maksymalnym, możliwym zakresie. Nie możemy przykładowo, tworzywa sztucznego z odzysku, wykorzystać jako opakowania do produktów spożywczych. Wynika to z faktu tego, iż w procesie recyklingu, nie mamy możliwości tak precyzyjnego pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń. Niemniej jednak, możemy z niego wytwarzać opakowania do innych produktów, butelki i kanistry na chemię przemysłową i gospodarczą. Możemy także wytwarzać inne elementy, jak chociażby materiały geosyntetyczne, czy też różnorodne elementy maszyn i urządzeń przemysłowych.
Warto tutaj także podkreślić, iż opakowania wykonane z tworzyw sztucznych z recyklingu, są tak samo dobre jak te, wykonane z nowych tworzyw. Ich parametry techniczne, odporność i waga pozostają na tym samym poziomie. Jedynie nie mogą być wykorzystywane do dystrybucji produktów spożywczych.
Odpowiednie regulacje prawne.
Kluczową kwestią zdają się tutaj być więc odpowiednie regulacje prawne, które pozwoliłyby na sprawniejszy odzysk tworzywa sztucznego i jego ponowne przetwarzanie. Rozwiązaniem wręcz idealnym, zdaje się tutaj być system kaucyjny, w którym każda butelka plastikowa kosztuje użytkownika odpowiednią kwotę, a producent, jest obowiązany ją od niego odkupić za pewną część tej kwoty. Jeśli jednak w tym rozwiązaniu, kaucja będzie wynosić 50 groszy, to z cała pewnością zbyt wiele się nie zmieni. Powinna być zdecydowanie wyższa, aby każdy z nas, pilnował swoich pieniędzy zamiast wyrzucać je do lasu.
Podsumowanie.
Tak więc, recykling tworzyw sztucznych, mógłby być korzystnym rozwiązaniem, prowadzącym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz ograniczenia samych zanieczyszczeń. Musimy bowiem pamiętać, iż ponowne przetwarzanie plastiku wymaga mniejszych nakładów energetycznych. Do tego, nie musimy surowca transportować z odległych miejsc, gdyż jest on na miejscu, dostarczany przez klientów. Wystarczy wdrożyć odpowiednie regulacje, aby recykling tworzyw sztucznych mógł zacząć działać na odpowiednio wysokim poziomie.