Pędzle i ich rodzaje.

27 lut

Pędzle i ich rodzaje.

pędzel kątowyPędzle występują w wielu różnorodnych rodzajach a bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu, wobec czego też, pracując w branży budowlanej, warto mieć podstawową wiedzę w tym zakresie, aby skutecznie je od siebie odróżniać i dobierać w zależności od rodzaju realizowanych prac. Jest to wiedza, można powiedzieć niezbędna każdemu budowlańcowi, który chce swoją pracę wykonywać poprawnie i skutecznie, toteż warto poświęcić nawet dość sporo czasu na jej pozyskanie i przyswojenie, gdyż będzie to jedynie procentować w przyszłości, podczas kolejnych realizacji prac remontowo budowlanych.

Typy stosowanych pędzli malarskich.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż będziemy mieć do czynienia z bardzo dużą ilością typów i rodzajów pędzli malarskich o bardzo różnym przeznaczeniu. W zasadzie, można powiedzieć, iż każdy pędzel jest stworzony z myślą o innym zastosowaniu, o innych typach farb i innych powierzchniach do malowania. Będziemy tutaj przecież mieć do czynienia z farbami olejnymi, z farbami akrylowym, rozpuszczalnikowymi, kredowymi (już nieużywanymi), czy też emulsyjnymi. Każda z nich będzie stosowana w innych przypadkach, a do każdej z nich trzeba zastosować odpowiedniej jakości pędzle i szczotki. Bardzo ważne jest także to, iż każdy producent zestawów pędzli budowlanych i malarskich, do produkcji swoich narzędzi stosuje inne technologie i materiały, skutkiem czego dwa pędzle o tym samym przeznaczeniu i konstrukcji od różnych producentów, mogą nam służyć w zupełnie inny sposób. Jedne będą po prostu bardziej dopasowane do naszych upodobań od innych. Warto tutaj przetestować więc różne pędzle różnych producentów, co pozwoli znaleźć swoje własne preferencje w tym zakresie i w przyszłości skompletować idealne pędzle do indywidualnego stosowania.

Przygotowanie prac malarskich.

Oczywiście niezależnie od typu stosowanych farb i samych pędzli malarskich, kluczową kwestią będzie prawidłowe przygotowanie do realizacji prac malarskich. Najważniejsze będzie tutaj przygotowanie podłoża do malowania, które powinno być zawsze suche i odtłuszczone a w razie konieczności zagruntowane w celu wyrównania chłonności podłoża. Dzięki takim zabiegom unikniemy przebarwień kolorystycznych wynikających z nierównego schnięcia farby na całej powierzchni podłoża. Oczywiście inaczej będziemy postępować w przypadku przygotowania różnych typów podłoża do malowania różnymi farbami. W niektórych przypadkach będziemy gruntować, w innych zaś oczyszczać z rdzy. Niemniej jednak wspólnym mianownikiem tych działać jest to, aby podłoże było zawsze przygotowane do malowania poprzez usunięcie wszystkich nierówności i prawidłowe opuszczenie, oczyszczenie i odtłuszczenie. Tylko w taki sposób, będziemy mogli osiągnąć odpowiednio wysoki poziom efektywności realizowanych prac malarskich, co przecież powinno być dla każdego budowlańca kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Dodaj komentarz