Brak klientów – 4 powody

21 mar

Brak klientów – 4 powody

brak klientów - 4 powodyKonkurencyjność rynku sprawia, że klienci przychodzą i odchodzą. Przyczyną bywa wysoka cena, słaba jakość, zła obsługa. Jak wynika z badań najczęściej odchodzą jednak dlatego, że poczuli się zaniedbani przez dostawcę swojego produktu czy usługi. Poniżej przedstawiam 4 zasadnicze powody, dla których klient odchodzi.

1. Klient nie czuje się ważny i przestał Cię lubić

Niezależnie od branży klienci są dziś bardzo dopieszczani. Prze to czują, że im się pewne rzeczy po prostu należą. Rodzi to w nich roszczeniowość i rozczarowanie przy niespełnieniu oczekiwań. Kiedy nie czują się ważni, idą do konkurencji, która czeka z otwartymi ramionami, by „nosić ich na rękach”. Brak więzi z Tobą spowoduje niechęć klienta, przestanie Cię po prostu lubić. Często nie jest ważna cena, ale np. poczucie humoru i otwartość sprzedawcy – nawet w stosunku do klienta, którego najchętniej wyrzuciłby za drzwi.

2. Premiujesz tylko nowych klientów

Aby zdobyć rynek, należy zachęcać i premiować klientów. Jeśli jednak już istniejący są przy tym pomijani, niestety odejdą. Ich lojalność powinna być nagradzana: bonusy, rabaty, karta stałego klienta ze zniżką. Przejdą do pierwszej konkurencji, która zaproponuje im coś na zachętę.

3. Źle dobrana grupa docelowa

Podstawą sukcesu w sprzedaży jest określenie swojej własnej grupy docelowej. Zajmowanie się sprzedażą wszystkiego i niczego dla bliżej nieokreślonego odbiorcy jest stratą czasu i pieniędzy. Docelowa grupa to taka, która w założeniu będzie powtarzać swój zakup u Ciebie. Nie mogą to być klienci z przypadku. To Ty musisz wiedzieć, kim jest Twój potencjalny odbiorca, włącznie z wiekiem, płcią, statusem społecznym etc.

4. Zbyt duży nacisk na klienta w celu dokonania transakcji

Klient, który czuje się przymuszany lub manipulowany, nie zdecyduje się na zakup i nie wróci po następny. Musi mieć poczucie, że to on świadomie podjął decyzję. Dlatego należy mówić no niego językiem korzyści a nie manipulacji.

Jeśli doskwiera Ci brak klientów, najpierw spraw, aby w ogóle o Tobie usłyszeli. Dzięki WFS Polska dowiesz się, jak to zrobić: brak klientów Bielsko Biała.

Dodaj komentarz