Alpejski trekking wysokogórski trasą Haute Route.

21 gru

Alpejski trekking wysokogórski trasą Haute Route.

na trasie haute RouteMało która trasa trekkingowa jest tak samo wymagająca jak wysokogórska tura trasą hute Route. Tutaj będziemy mieć przede wszystkim do czynienia z bardzo wygórowanymi wymaganiami w zakresie zarówno przygotowania jak i wyposażenia. Trzeba też z góry przyznać, iż jest to trasa raczej przeznaczona do bardziej zaawansowanych górskich podróżników, którzy potrafią posługiwać się czekanem, chodzić po górach w uprzęży, czy też korzystać z raków dopiętych do obuwia. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestiom wymagań stawianych przed nami, jeśli zdecydujemy się na tego typu wycieczkę trekkingowi.

Tura wysokogórska Haute Route.

Przede wszystkim, trzeba będzie tutaj zwrócić uwagę na kwestię niezbędnego wyposażenia, które należy skompletować z dużym wyprzedzeniem, a najlepiej jeszcze odpowiednio przetestować. Chodzi tutaj głównie o sprawdzenie poziomu wygody obuwia, i komfortu poruszania się w posiadanej odzieży trekkingowej. Do najważniejszych elementów wyposażenia na trekking w Alpach trasą Haute Route, należy bez wątpienia zaliczyć:

 • Plecak o pojemności 40l z możliwością przypięcia do niego czekana.
 • Ciepłe, wodoodporne obuwie górskie, sprawdzone z pewnym wyprzedzeniem pod kątem wygody i innych niekomfortowych sytuacji.
 • Lekka uprząż dolna do wspinaczki skalnej z niezbędnymi karabinkami.
 • Raki dopasowane do posiadanego obuwia, które także warto wcześniej sprawdzić i przetestować w warunkach bojowych
 • Długi czekan oraz składane kijki
 • Ciepła odzież trekkingowa wraz z bielizną termoaktywną.
 • Wodoodporne kurtka i spodnie, zapewniające wysoki poziom komfortu nawet podczas deszczowej pogody.
 • Czapka – najlepiej kominiarka, zapewniająca wysoki poziom komfortu na większych wysokościach, gdzie temperatury spadają dość diametralnie poniżej zera, a do tego może dość ostro wiać.
 • Latarka – najlepiej sprawdza się czołówka
 • Apteczka z dodatkowym kocem termicznym
 • Przydatne będą także elementy takie jak składany nóż, termos, pojemnik na wodę itp.
 • Generalnie trochę tego trzeba ze sobą zabrać, wobec czego można z góry zakładać iż nie jest to raczej wyprawa dla początkujących, chociażby ze względu na wymagania względem wyposażenia.

Kwestia finansowa.

Oczywiście jeśli zakupimy wyprawę w którymś z biur podróży specjalizującym się w organizacji wypraw trekkingowych, nie będziemy musieli przejmować się jakimiś dodatkowymi wydatkami i opłatami, niemniej jednak warto zabrać ze sobą jakiekolwiek pieniądze. Najlepiej tez w gotówce, bowiem płatności kartą czy tez wybranie pieniędzy z bankomatu na takich wysokości, siłą rzeczy będzie nieco utrudnione, a raczej wręcz niemożliwe. Do dodatkowych kosztów można także sobie doliczyć ok. 50 EUR za wynajem uprzęży dolnej, czekana i raków, których ostatecznie nie trzeba zabierać ze sobą, gdyż istnieje właśnie opcja ich wypożyczenia. Z doświadczenia jednak można powiedzieć, iż warto tego typu sprzęt posiadać na własność, aby mieć możliwość przyzwyczajenia się do niego i przetestowania w warunkach górskich, na innych, może nawet prostszych i mniej wymagających trasach. Generalnie jednak rzecz ujmując, trzeba przyznać, iż trekking trasą Haute Route należy do najciekawszych i najbardziej obfitych we wrażenia wypraw trekkingowych, na jakich kiedykolwiek będziemy mieli okazję być.

Dodaj komentarz