Wykorzystanie odpadów z tartaków na materiał opałowy.

31 sie

Wykorzystanie odpadów z tartaków na materiał opałowy.

brykiet-trocinyPraca tartaku generuje przede wszystkim odpowiednio przygotowane belki, deski, oraz gotowe więźby dachowe, które stanowią podstawowy materiał budowlany współczesnego budownictwa. Trzeba jednakże pamiętać, iż przy cięciu wszystkich desek i belek powstaje ogromna ilość trocin, które także warto jakoś rozsądnie zagospodarować, aby nie marnować materiału. Jest to przecież drewno i to drewno dobrej jakości, z którego można wyprodukować gotowy materiał opałowy czy to w formie pelletu drzewnego czy też w formie brykietów drzewnych, perfekcyjnie nadających się do opalania w kominku. Zobaczmy jednak jak to wszystko wygląda z bliższej perspektywy, aby przekonać się czy rzeczywiście jest to warte zachodu.

Elementy niezbędne w produkcji brykietów drzewnych.

Przede wszystkim trzeba będzie tutaj podejść do zagadnienia na odpowiednim poziomie i zagwarantować sobie możliwość produkcji brykietu w odpowiednio dobrych warunkach. Trzeba będzie także zapewnić sobie możliwość jego składowania w dobrym, suchym i wentylowanym magazynie, aby zagwarantować utrzymanie jego wilgotności na poziomie do 15%, bowiem jakiekolwiek wartości powyżej tej normy sprawiają, iż brykiet traci swoją wartość opałową, a przede wszystkim nie będzie się dobrze palić. Do tego oczywiście niezbędne będą odpowiednie brykieciarki, czyli maszyny, którym podawać będziemy wióry, zrębki drzewne i trociny, a te będą w odpowiednim procesie technologicznym pod dużym ciśnieniem prasować podany materiał i kształtować go w formie brykietów. Generalnie rzecz biorąc, sam proces produkcji brykietu drzewnego z trocin i wiórów, nie jest jakoś strasznie skomplikowany, niemniej jednak wymagać będzie uwagi pracowników, którzy powinni na bieżąco dozorować maszyny i urządzenia do produkcji brykietów drzewnych, aby wszystko przebiegało bezpiecznie i zgodnie z założeniami produkcyjnymi.

Opłacalność produkcji brykietu z trocin.

Obecnie najważniejszą kwestią w przypadku każdej produkcji jest jej opłacalność. Tak samo jest w tym przypadku, bowiem, aby nasza produkcja była opłacalna, musi być odpowiednio dużo chętnych na brykiet z trocin drzewnych. Ostatnio jednak takich nie brakuje, przez wzgląd na zmiany w przepisach prawnych dotyczących ogrzewania domów jednorodzinnych gdzie nie można od początku września 2017 używać do ogrzewania domów paliw kopalnych słabej jakości. w związku z tą ustawą, można wyraźnie zaobserwować wzrost zainteresowania właścicieli domów jednorodzinnych, nowymi, ekologicznymi technologiami ogrzewania, wśród których znajdują się także piece kominkowe opalane brykietem. Tego typu rozwiązania najczęściej występują w połączeniu z pompą ciepła, która wymaga czasem w przypadku większych mrozów dodatkowego źródła ciepła, co oczywiście realizowane jest właśnie przez piec kominkowy. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż popyt na brykiet z trocin jest na dobrym poziomie, i co najważniejsze, będzie się na takim poziomie utrzymywać, a nawet będzie systematycznie wzrastać, w wyniku coraz większej ilości gospodarstw, wykorzystujących ekologiczne metody ogrzewania domów jednorodzinnych.

Dodaj komentarz