Wykorzystanie odpadów z tartaków na materiał opałowy.
Praca tartaku generuje przede wszystkim odpowiednio przygotowane belki, deski, oraz gotowe więźby dachowe, które stanowią podstawowy materiał budowlany współczesnego budownictwa. Trzeba jednakże pamiętać, iż przy cięciu wszystkich desek i belek powstaje ogromna ilość trocin, które także warto jakoś rozsądnie zagospodarować, aby nie marnować materiału. Jest to przecież drewno i to drewno dobrej jakości, z którego można wyprodukować gotowy materiał opałowy czy to w formie pelletu drzewnego czy też w formie brykietów drzewnych, perfekcyjnie nadających się do opalania w kominku. Zobaczmy jednak jak to wszystko wygląda z bliższej perspektywy, aby przekonać się czy rzeczywiście jest to warte zachodu.
Elementy niezbędne w produkcji brykietów drzewnych.
Przede wszystkim trzeba będzie tutaj podejść do zagadnienia na odpowiednim poziomie i zagwarantować sobie możliwość produkcji brykietu w odpowiednio dobrych warunkach. Trzeba będzie także zapewnić sobie możliwość jego składowania w dobrym, suchym i wentylowanym magazynie, aby zagwarantować utrzymanie jego wilgotności na poziomie do 15%, bowiem jakiekolwiek wartości powyżej tej normy sprawiają, iż brykiet traci swoją wartość opałową, a przede wszystkim nie będzie się dobrze palić. Do tego oczywiście niezbędne będą odpowiednie brykieciarki, czyli maszyny, którym podawać będziemy wióry, zrębki drzewne i trociny, a te będą w odpowiednim procesie technologicznym pod dużym ciśnieniem prasować podany materiał i kształtować go w formie brykietów. Generalnie rzecz biorąc, sam proces produkcji brykietu drzewnego z trocin i wiórów, nie jest jakoś strasznie skomplikowany, niemniej jednak wymagać będzie uwagi pracowników, którzy powinni na bieżąco dozorować maszyny i urządzenia do produkcji brykietów drzewnych, aby wszystko przebiegało bezpiecznie i zgodnie z założeniami produkcyjnymi.
Opłacalność produkcji brykietu z trocin.
Obecnie najważniejszą kwestią w przypadku każdej produkcji jest jej opłacalność. Tak samo jest w tym przypadku, bowiem, aby nasza produkcja była opłacalna, musi być odpowiednio dużo chętnych na brykiet z trocin drzewnych. Ostatnio jednak takich nie brakuje, przez wzgląd na zmiany w przepisach prawnych dotyczących ogrzewania domów jednorodzinnych gdzie nie można od początku września 2017 używać do ogrzewania domów paliw kopalnych słabej jakości. w związku z tą ustawą, można wyraźnie zaobserwować wzrost zainteresowania właścicieli domów jednorodzinnych, nowymi, ekologicznymi technologiami ogrzewania, wśród których znajdują się także piece kominkowe opalane brykietem. Tego typu rozwiązania najczęściej występują w połączeniu z pompą ciepła, która wymaga czasem w przypadku większych mrozów dodatkowego źródła ciepła, co oczywiście realizowane jest właśnie przez piec kominkowy. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż popyt na brykiet z trocin jest na dobrym poziomie, i co najważniejsze, będzie się na takim poziomie utrzymywać, a nawet będzie systematycznie wzrastać, w wyniku coraz większej ilości gospodarstw, wykorzystujących ekologiczne metody ogrzewania domów jednorodzinnych.