Utrzymanie infrastruktury sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków.

11 wrz

Utrzymanie infrastruktury sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków.

em_motopompaJednym z największych wyzwań jakie stawia się przed zarządzającymi sieciami kanalizacyjnymi oraz oczyszczalniami ścieków, jest utrzymanie wszystkich urządzeń oraz całej infrastruktury w odpowiednim stanie technicznych. Niezbędne tutaj będzie stałe dozorowanie parametrów pracy wszystkich stacji pompowych oraz zbiorników ściekowych, aby jakiekolwiek awarie mogły być natychmiast wychwycone i usunięte. Dzięki temu nie dopuści się do jakichkolwiek zaburzeń w pracy całego systemu kanalizacji i oczyszczania ścieków, a to przecież z punktu widzenia działania jednostek samorządowych jest bardzo istotną kwestią. Zobaczmy w takim razie jak radzić sobie z typowymi problemami na jakie można w tym przypadku napotkać.

Najczęściej spotykane trudności w utrzymaniu sprawności sieci kanalizacyjnej.

Jak bardzo dobrze wiadomo, w skład sieci wchodzą liczne przepompownie, gdzie mamy do czynienia ze zbiorczymi pojemnikami ściekowymi, które następnie pompowane są dalej w kierunku oczyszczalni ścieków. Jednym z często spotykanych problemów jest sytuacja w której w której pompa, której zadaniem jest właśnie dalszy przesył odbieranych ścieków ulega awarii. Tutaj trzeba będzie bardzo szybko działać aby nie doszło do wylewu ścieków, co mogłoby się skończyć bardzo źle dla podłączonych do danej nitki mieszkańców. Problematyczne może jednak być magazynowej ogromnej ilości pomp zastępczych na takie awarie, wobec czego warto posiadać ich kilka, a następnie bardzo szybko wynająć odpowiednią pompę zastępczą, która będzie służyć w danym miejscu do czasu naprawy pompy własnej, podstawowej.

Warto tutaj jednocześnie zapewnić sobie zdalny monitoring stanu technicznego pomp oraz parametrów ich pracy, co pozwoli operatorom na szybkie reagowanie w sytuacjach kiedy któreś z kluczowych dla pracy sieci pomp odmówią posłuszeństwa.

Wypożyczalnia pomp.

Skoro już mowa o wynajmie pompy zastępczej, warto utaj pamiętać iż niezbędna będzie nam profesjonalna wypożyczalnia pomp spalinowych i elektrycznych do ścieków i odwadniania, gdzie będziemy mogli pozyskać niezbędne nam urządzenia na określony czas. Ma to jeszcze tę zaletę, iż w przypadku najmu pompy, nie trzeba zupełnie przejmować się jej konserwacją. Po prostu instalujemy pompę w obiekcie przepompowni, a następnie eksploatujemy ją aż do czasu usunięcia usterek w urządzeniu własnym, bądź też do czasu zakupu nowej pompy. Oczywiście wynajęcie tego typu pompy będzie nas sporo kosztować, niemniej jednak warto pamiętać, iż z całą pewnością będą to koszty o wiele niższe niż próba utrzymywania na stanie wielu pomp zastępczych, które większość czasu będą stać bez jakichkolwiek perspektyw na eksploatacją. Trzeba przecież pamiętać, iż pompa aby osiągnęła wysoki poziom żywotności powinna być systematycznie eksploatowana, bowiem brak pracy także negatywnie wpływa na jej pracę i stan poszczególnych podzespołów.

Tak więc w takich przypadku wynajem pomp do ścieków i odwadniania będzie jak najlepszym rozwiązaniem, z której warto systematycznie korzystać.

Dodaj komentarz