Układ pneumatyki hamulcowej w pojazdach ciężarowych.

17 maj

Układ pneumatyki hamulcowej w pojazdach ciężarowych.

zacisk 2Jednym z najbardziej istotnych elementów w każdym samochodzie ciężarowym jest w rzeczy samej układ pneumatyki hamulcowej, będący podstawową gwarancją bezpiecznego poruszania się po drogach i autostradach, zarówno dla samego kierowcy, jak i dla pozostałych uczestników ruchu. Dlatego też, obowiązkiem każdego właściciela pojazdu ciężarowego, szczególnie w przypadku stałego wykorzystywania go do celów prowadzenia działalności, będzie przeprowadzanie rutynowych kontroli stanu technicznego całego pojazdu ze szczególnym uwzględnieniem układu pneumatyki hamulcowej. Zobaczmy w związku z tym, na jakie kwestie i elementy układu należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, aby zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa poruszania się po drogach.

Sprawność poszczególnych elementów układu pneumatyki hamulcowej.

Jak już wspomnieliśmy, sprawność wszystkich elementów układu pneumatyki hamulcowej, będzie tutaj podstawą jeśli chodzi o gwarancję bezpiecznego poruszania się po drogach pojazdami ciężarowymi. Należy jednakże pamiętać o tym, iż nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie i sprawne zaciski hamulcowe, choć sa one bardzo ważne. Musimy także zwrócić uwagę na wszystkie przewody doprowadzające sprężone powietrze do zacisków. Musimy pamiętać o sprawności sprężarki, aby dostarczane powietrze było pod odpowiednio wysokim ciśnieniem, pozwalającym na sprawne hamowanie pojazdu. W końcu trzeba będzie także zwrócić uwagę na sprawny osuszacz powietrza, którego zadaniem jest obniżenie poziomu wilgotności sprężonego powietrza w instalacji pneumatycznej, aby dzięki temu, do zacisków oraz siłowników, trafiało powietrze o maksymalnym poziomie wilgotności nieprzekraczającym 21%, w celu uniknięcia powodowania korozji w tych elementach. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż w całym układzie pneumatyki hamulcowej znajdziemy stosunkowo sporo elementów które powinny podlegać rutynowemu kontrolowaniu, pod kątem ewentualnych uszkodzeń i niezgodności, a które mogłyby być przyczyną nieprawidłowego działania całego układu.

Serwisowanie układu hamulcowego.

Bardzo istotnym aspektem jest tutaj jednakże to, iż siłowniki do układów hamulcowych w pojazdach ciężarowych ma to do siebie, iż wiele jej elementów może być po prostu naprawianych poprzez regenerację, a co za tym idzie, nie zawsze będzie zachodziła konieczność zakupu nowych, często bardzo kosztownych elementów. Co prawda w przypadku regeneracji, nie będziemy mogli danego elementu eksploatować już tak długo, jak by to miało miejsce w przypadku nowego, jednakże jest to zawsze stosunkowo spora oszczędność, dla właściciela firmy transportowej. Ponadto, przeprowadzenie regeneracji zacisków, sprężarki, siłowników, czy też osuszacza, zawsze zapewnia możliwość odłożenia w czasie poważniejszej inwestycji związanej z zakupem nowego elementu i jego wymiany, co oczywiście jest korzystne, bowiem można się do tego wydatku przygotowywać przez kilka kolejnych miesięcy. Jednym słowem, rutynowe kontrolowanie stanu technicznego układu pneumatyki hamulcowej w pojazdach ciężarowych jest bardzo ważnym aspektem w codziennej ich eksploatacji, skutkiem czego tez, trzeba o tym, jak najbardziej pamiętać.

Dodaj komentarz