Technologia klejenia z utwardzaniem UV.

28 cze

Technologia klejenia z utwardzaniem UV.

uvaspotKleje utwardzane promieniowaniem UV, stanowią w ostatnim czasie jedno z popularniejszych rozwiązań w wielu przypadkach. Przede wszystkim wykorzystywane jest w branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Niemniej jednak bardzo często znajduje swoje zastosowanie także w motoryzacji. Jest to bowiem technologia, dająca nam niesamowite wręcz korzyści. Krótki czas utwardzania spoiny, stosunkowo duża żywotność kleju, niskie koszty. To tylko niektóre z zalet zastosowania tej technologii. Warto przyjrzeć się jej nieco bliżej, bowiem może się ona okazać jednym z lepszych rozwiązań, szczególnie dla szybkich procesów produkcyjnych.

Przebieg klejenia z utwardzaniem UV.

Każdy proces klejenia, z zastosowaniem jakichkolwiek klejów, ma swoje specyficzne wymagania. Nie inaczej jest w tym przypadku. Powierzchnie przeznaczone do klejenia powinny być starannie przygotowane do tego procesu. Od tego zależeć będzie trwałość i jakość spoiny. Najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić tutaj uwagę to:

  • Oczyszczenie klejonych powierzchni
  • Wyrównanie i wygładzenie klejonych powierzchni
  • Odtłuszczenie powierzchni przy zastosowaniu odpowiednich środków.

Dopiero kiedy powierzchnie będą odpowiednio przygotowane można przystąpić do klejenia. W tym celu należy na klejonych powierzchniach, starannie rozprowadzić cienką warstwę kleju. Następnie złączyć ze sobą i odstawić do utwardzenia. Utwardzanie będzie realizowane poprzez odpowiedni promiennik UV. Zanim przystąpimy do utwardzania będziemy mieć prawie godzinę czasu, w trakcie której dowolnie możemy manipulować klejonymi przedmiotami. Pozwala nam to na przygotowanie większej ilości klejonych elementów i ich późniejsze utwardzenie zbiorcze.

Bardzo ważne jest tutaj to, aby promiennik UV był sprawdzony pod kątem sprawności. Jakiekolwiek problemy z żarnikiem UV, mogą przekładać się na obniżenie jakości utwardzania. Najgorszym przypadkiem jest sytuacja nierównomiernego utwardzania. W takich przypadkach dochodzi do naprężeń spoiny przed jej utwardzeniem, co powoduje wstępne jej osłabienie. Ostatecznie gotowa spoina charakteryzuje się mniejszym poziomem trwałości i wytrzymałości.

Promienniki UV.

W użytku znajdują się różnorodne promienniki UV do utwardzania klejów. Znajdziemy zarówno małe, poręczne urządzenia, do pracy ręcznej jaki duże piece UV. te największe wykorzystywane są przede wszystkim w liniach produkcyjnych, gdzie można zapanować nad skomplikowanym i złożonym procesem produkcji. Te mniejsze z kolei, sprawdzają się na mniejszych warsztatach i w zastosowaniu prywatnym. W każdym z promienników najważniejszym elementem będzie żarnik. To jego sprawność będzie przesądzać o tym czy utwardzana spoina będzie wystarczająco trwała i wytrzymała na obciążenia. Dlatego też, należy tutaj regularnie przeprowadzać testy żarnika, aby mieć gwarancję iż wszystkie utwardzane spoiny będą najwyższej jakości.

Dodaj komentarz