Lubimy różnorodność

20 sie

Lubimy różnorodność

badania statystyczne2Człowiek z natury nie lubi tego, co jest nudne i monotonne. Nie lubi tego, co się nie zmienia, co cały czas występuje w tej samej formie. Przykładem może być chociażby praca ? jeśli nasze obowiązki w pracy są codziennie takie same, to nic dziwnego, że po pewnym czasie taka praca nam się najzwyczajniej w świecie nudzi, a obowiązki zaczynamy wykonywać bezmyślnie, jak roboty nie przywiązując do tego, co robimy żadnej wagi. Wykonujemy je mechanicznie znając już wszystko na pamięć. Fakt, że człowiek lubi różnorodność i to, co jest w jakikolwiek sposób urozmaicone można zaobserwować już w najmłodszych latach życia każdego z nas. Dzieci przecież zmieniają zabawki co kilka minut, czasami nawet częściej, bo po tych kilku minutach nawet najbardziej interesująca zabawka na świecie staje się już nudna. Tym sposobem dochodzimy do odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak mało osób bierze udział w badaniach opinii. Są one po prostu nudne. Nie są urozmaicane, są monotonne, formy sprawdzania opinii są do siebie bardzo podobne i dlatego ludzie tak niechętnie biorą w nich udział, choć rzadko biorą, a częściej odmawiają.

Co można zrobić?

Jeśli przedsiębiorcy zlecający przeprowadzanie badań, a pracownicy agencji badawczych przeprowadzających te badania chcieliby, aby znacznie więcej osób brało w nich udział, to powinni zadbać o to, by badania te były różnorodne, by samą formą zachęcały ludzi do wzięcia w nich udziału. Dla przykładu, bez porównania są badania sondażowe z badaniami fokusowymi, bo badania sondażowe są nam już dobrze znane i są takie zwyczajne. Natomiast badania fokusowe, czyli inaczej mówiąc badania fgi są o wiele bardziej interesujące nawet jeśli chodzi o samą formę. Każdy wie, jak wyglądają badania sondażowe, a czy wiemy, jak wyglądają badania fokusowe? Jeśli nie, to to jest właśnie oznaką tego, ze są to badania oryginalne i że warto być stosować i organizować je częściej, bo ludzie chętniej braliby w nich udział. Jak zatem wyglądają badania fgi?

Badania fokusowe ? jak przebiegają?

Otóż, są one organizowane w specjalnych salach, fousowniach, a fokusownie te wyposażone muszą być między innymi w sprzęt do nagrywania. Właśnie tak, ludzie są nagrywania podczas brania udziału w badaniach fokusowych i już samo to jest dla nich interesujące. Przecież nigdy nie jesteśmy nagrywani, a tutaj nagle nasza opinia staje się dla kogoś tak ważna, że musi nagrać przebieg badania, żeby nie opuścić ani jednego słowa, które podczas badania fokusowego wypowiemy. Już samo to zachęca do wzięcia udziału w badaniach. A po drugie, badania fokusowe odbywają się w kilkuosobowych grupach, a więc może być nam raźniej, a możemy nawet wziąć udział w takich badaniach razem ze swoimi przyjaciółmi, co po prostu okaże się dla nas frajdą i zabawą. Choć warto przypomnieć, że badania opinii to mimo wszystko dosyć poważna sprawa i że udziela się wtedy jak najbardziej prawdziwych odpowiedzi, gdyż później mają one istotny wpływ na zmiany wprowadzane na rynku.

Dodaj komentarz