Laserowe pomiary budowlane

10 gru

Laserowe pomiary budowlane

dalmierz-laserowy_4Dokonywanie wszelkiego rodzaju obmiarów budowlanych to stosunkowo wymagająca kwestia, przede wszystkim pod względem konieczności osiągnięcia wysokiej precyzji wszystkich pomiarów. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby zagwarantować sobie możliwość precyzyjnego obmierzenia całego placu budowy, co nie zawsze jest takie proste i łatwe do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych narzędzi pomiarowych. Dlatego też, w ostatnich czasie coraz częściej w przypadku dokonywania pomiarów w budownictwie wykorzystywane są dalmierze laserowe. To nowoczesne urządzenia wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniki laserowej, zapewniające nam możliwość dokonywania stosunkowo precyzyjnych pomiarów nawet w trudnych warunkach. Zobaczmy zatem, jakie zalety niesie za sobą zastosowanie dalmierza laserowego, oraz w jaki sposób można skorzystać z tego ciekawego i nowoczesnego urządzenia.

Korzystanie z dalmierza laserowego.

Dalmierz laserowy to dość niewielkie urządzenie z możliwością zamontowania na statywie, który będzie wpływał na osiągnięcie większego poziomu precyzji pomiarów. Korzystanie z urządzenia jest stosunkowo proste. Należy tutaj skierować promień lasera w kierunku miejsca, do którego odległość chcemy zmierzyć i odczekać, aż urządzenie odczyta w jakim czasie promień lasera pokonał drogę do punktu pomiarowego i z powrotem do urządzenia. Następnie czas ten jest przeliczany na odległość i podawany na wyświetlaczu. Początkowo, sporą trudnością może okazać się prawidłowe skierowanie wiązki laserowej, aczkolwiek z biegiem czasu stanie się to czynnością prostą i wręcz niesamowicie oczywistą. Można tutaj więc powiedzieć, iż mimo początkowych trudności, obsługa urządzenia jest banalnie wręcz prosta, a co za tym idzie, pomiary budowlane będą wykonywane sprawniej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, wobec czego dalmierz laserowy jest urządzeniem niezwykle pożytecznym w każdej firmie budowlanej.

Zalety wykorzystania dalmierza laserowego.

Korzystanie z dalmierza laserowego wiąże się także z całym szeregiem zalet. Przede wszystkim pomiary będą mogły być realizowane przez jedną osobę, a nie jak to miało miejsce w przypadku pomiarów metrem budowlanym, przez dwie osoby. Precyzja pomiarów stoi na bardzo wysokim poziomie, zaś w przypadku zakupu bardziej zaawansowanych urządzeń z dodatkowymi funkcjami możemy liczyć na jeszcze lepsze efekty pomiarów. Oczywiście nie każdy producent dalmierzy laserowych będzie w swoim urządzeniu montował najnowocześniejsze funkcje, niemniej jednak w zdecydowanej większości można je znaleźć. Chodzi nam tutaj chociażby o możliwość włączenia trój pomiaru, czyli funkcji, która zapewnia nam wykonywanie trzech pomiarów w trakcie jednego, a następnie uśrednienie osiągniętych wyników, co zapewnia nam wyeliminowanie błędów wynikających z warunków atmosferycznych, czy też z drgania ręki osoby dokonującej obmiarów. Jednym słowem, urządzenia bardziej kosztowne, a przez to też bardziej zaawansowane, zapewniają nam o wiele lepsze możliwości, a co za tym idzie, w profesjonalnych zastosowaniach sprawdzają się o wiele lepiej.

Dodaj komentarz