Jak dokładnie zinterpretować wyniki badań?

18 kw.

Jak dokładnie zinterpretować wyniki badań?

badania statystyczne2Różnego rodzaju badania prowadzi się w każdej dziedzinie naszego życia. Prowadzi się badania, mające na celu zbadanie sytuacji gospodarczej, przeprowadza się badania w edukacji, czy też badania rynku każdej branży, w której swoich sił próbują różne przedsiębiorstwa. Badania pozwalają nam interpretować otaczający nas świat, dają nam one wyniki, które pozwalają nam lepiej ten świat poznawać, wiedzieć, jak on funkcjonuje, jakie tendencje panują wśród społeczeństwa danego miasta, kraju czy ludzi z całego świata. Gdyby zaprzestano przeprowadzenia badań nie bylibyśmy na bieżąco z takimi danymi, jak chociażby zaludnienie, a trzeba przyznać, że taka wiedza jest niezmiernie przydatna i wykorzystuje się ją również później do dalszych celów w zależności od potrzeb. Tak więc jasnym jest, że badania były, są i zapewne zawsze będą przeprowadzane i to w każdej dziedzinie naszego życia. Problem jest jednak nie z ich przeprowadzaniem, ale raczej z ich dokładną interpretacją. Co dadzą nam badania, jeśli nie będziemy potrafili poprawnie zinterpretować wyników, jakie dzięki nim otrzymamy? Do interpretacji wyników badań stosuje się różne metody, a jedną z nich jest czysta matematyka, bo przecież statystyka związana jest nierozerwalnie ze wspomnianym wcześniej przedmiotem ścisłym i niestety niezależnie od tego, czy komuś to się podoba czy nie statystyka prawdopodobnie zawsze będzie d tego celu wykorzystywana, gdyż pozwala ona poprawnie i przede wszystkim dokładnie zinterpretować dane zebrane podczas badania. Jeśli zatem szuka się najlepszego sposobu do analizy wyników i interpretacji danych, to odpowiedź jest jedna ? statystyka.

Cyfry mówią same za siebie

Statystyka, czy raczej obliczenia statystyczne oparte są na czystej matematyce. Rezultatem są więc cyfry i liczby, jakie otrzymuje się podczas analizy i interpretacji wyników badań. Takie cyfry i liczby mówią czasami o przeprowadzonych badaniach więcej, aniżeli setki słów, aniżeli całe nawet elaboraty poświęcone interpretacji wyników. Wynik matematyczny jest tylko jeden i tylko jeden jest prawidłowy, nie można go w żaden sposób zakwestionować, dlatego też obliczenia statystyczne są tak często stosowane ? mówią one znacznie więcej, niż analizy słowne. A przecież badania w różnorakich dziedzinach naszego życia prowadzi się właśnie po to, by otrzymywać jak najbardziej klarowne i przede wszystkim jak najbardziej dokładne wyniki, prawda? Obliczenia statystyczne pozwalają takie właśnie wyniki otrzymać. Powiedzieliśmy jednak na samym początku, że nie każdemu obliczenia statystyczne mogą być w smak, lecz niezależnie od tego i tak zawsze będzie się je stosować. A dlaczego ktoś miałby mieć cokolwiek przeciwko temu?

Trudna królowa nauk

Matematyka, a co za tym idzie również wspomniane już kilkakrotnie obliczenia statystyczne, to trudna do opanowania sztuka. Fakt jest niestety taki, że nie każdy ma zdolność do obliczeń, nie każdy lubi cyferki i liczby, bo czasami naprawdę może się od nich zakręcić w głowie.

Dodaj komentarz