Ekologia ogrzewania domu w sezonie zimowym.

25 lip

Ekologia ogrzewania domu w sezonie zimowym.

opał na zimęW ostatnich latach, coraz częściej mamy do czynienia z podnoszeniem rozmów w temacie ekologii ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Nie ma się co tej tendencji dziwić, bowiem w większości przypadków, w domach zainstalowane są stare kotły centralnego ogrzewania, nie spełniające jakichkolwiek wymogów w zakresie ekologii spalania paliw stałych. Skutkiem mamy do czynienia z niską emisją gazów i pyłów szkodliwych dla nas i dla całego środowiska. Warto przeanalizować nasze działania w tym zakresie, aby wyeliminować najgorsze i najbardziej szkodliwe dla środowiska, a zastąpić je rozwiązaniami bardziej ekologicznymi, które pozwolą z większym poziomem zaufania patrzeć nam w przyszłość całej planety.

Zaczyna się od mentalności.

Oczywiście wszędzie tam, gdzie mentalność ludzka stoi na poziomie główki od szpilki, trudno będzie nam cokolwiek osiągnąć. Dla wielu ludzi w dalszym bowiem ciągu, dobry i energetyczny opał to tylko i wyłącznie węgiel, a najlepiej jak jest spalany w ilości co najmniej 10 ton rocznie na całkiem niewielkim i niewymagającym tego domu. Niemniej jednak wielu ludzi bez zastanowienia będzie pakować kolejne tony węgla do piwnicy, żeby w domu było ciepła, bez przemyślenia kwestii tego typu, czy aby gdzieś to ciepło nie jest marnowane. Ocieplenie domu, wymiana okien na bardziej energooszczędne, instalacja kotła centralnego ogrzewania V klasy. Te działania także będą nas kosztować, niemniej jednak nasze rachunki za ogrzewanie znacznie spadną, i wszystkie poniesione wydatki będą dość szybko się zwracać, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty związane ze spaleniem 10 ton węgla i dołożymy do tego naszą ciężką pracę w kotłowni. Warto tutaj jednak grubo zastanowić się nam możliwością zmian, bowiem bardzo często okazuje się, iż zmiany mogą przyczynić się do bardzo wyraźnych oszczędności.

Dobra jakość opału także jest ważna.

Musimy tutaj także pamiętać o kwestii tego, iż bardzo istotną kwestią jest sam opał, a w zasadzie jego jakość. Niezależnie od tego, jak dobrej klasy będziemy mieć kocioł, to słaby materiał opałowy nie przyczyni się do podniesienia ekologiczności. Aby zapewnić sobie dostępność najlepszych jakościowo materiałów opałowych, należy korzystać tylko i wyłącznie z usług dobrych i sprawdzonych dostawców opału. Czasami warto wręcz zapłacić za materiał opałowy więcej, aby ostatecznie mieć pewność i gwarancję, że dostaniemy go w stanie suchym i będzie charakteryzować się dobrymi parametrami spalania. Na rynku w dalszym ciągu aż roi się od różnorodnych oszustów, cwaniaczków i kombinatorów, którzy próbują wykorzystać naszą chęć zaoszczędzenia, sprzedając nam w atrakcyjnych cenach kiepski jakościowo węgiel, ekogroszek, czy też pellet. Jednym słowem nie warto tutaj nastawiać się na oszczędności za wszelką cenę, gdyż ostatecznie możemy na tym wyjść bardzo źle, doprowadzając nawet do uszkodzenia kosztownego kotła centralnego ogrzewania.

Dodaj komentarz