Czy zakładanie firmy to dobry pomysł na życie?

18 lut

Czy zakładanie firmy to dobry pomysł na życie?

badania statystyczne4Założyć własną firmę ? jak to pięknie brzmi. Ale czy aby na pewno jest to taki dobry pomysł na życie? Spróbujmy się zastanowić nad tym, czy założenie własnej firmy jest po pierwsze łatwe, a po drugie czy jest to faktycznie taki opłacalny interes, jak się to wszystkim dookoła wydaje. Zanim jednak to zrobimy, poszukajmy w myślach przedsiębiorcy, który ma własną firmę albo jakąkolwiek działalność. Jak wyobrażamy sobie taką osobę? Czy jest to zwyczajna osoba, która jest normalnie ubrana i którą ciężko byłoby nazwać przedsiębiorcą mając do wyboru wielu innych, przeciętnych ludzi? Czy raczej przedsiębiorca oznacza dla nas zawsze osobę ubraną w eleganckie, wykwintne wręcz ubrania, wygląda zawsze z klasą i tak też się zachowuje? Z pewnością każdy z nas ma inne wyobrażenie takiej osoby, jednak w większości chyba bylibyśmy skłonni powiedzieć, że przedsiębiorca to osoba, której raczej nie przystoi ubrać się normalnie. Raczej bylibyśmy skłonni powiedzieć, że jest to osoba, która wręcz musi wyróżniać się spośród tłumu ? musi wyglądać i zachowywać się inaczej, niż wszyscy, bo przecież zajmuje się czymś innym, niż wszyscy. Ma własną firmę, jest osobą poważną, a wręcz poważaną. Coś musi więc o tym świadczyć. Mamy już więc przedsiębiorcę, a teraz spróbujmy wczuć się w jego osobę ? spróbujmy wyobrazić sobie, że to my jesteśmy posiadaczami udziałów w firmie, chociaż części udziałów. Spróbujmy wyobrazić sobie nawał obowiązków, które codziennie musimy wypełniać. Spróbujmy wyobrazić sobie mnóstwo spotkań, w których każdego dnia musimy uczestniczyć. Mimo, iż wydaje nam się, że jest to przyjemna praca, bo przecież niezwykle dochodowa, to jednak wcale nie jest ona taka lekka, łatwa i przyjemna.

Każda praca ma swoje wady

Każda praca ma przecież swoje wady ? nie ma pracy idealnej, takie, na którą chociaż jeden pracownik by nie narzekał. Posiadanie własnej firmy również nie jest takim idealnym rozwiązaniem. A dlaczego? Tutaj warto by posiadać do wglądu badania opinii pracowników w firmie, którzy mogą powiedzieć, jak odpowiedzialną pracę ma ich szef. Musi wszystkiego pilnować samodzielnie, musi za wszystko odpowiadać, sam musi wszystko kontrolować i co najgorsze ? to on będzie winny, jeśli dana decyzja okaże się być złą. Niejedna agencja badawcza organizuje taki badania wewnątrz firmy, by dowiedzieć się, jak właściwie atmosferę w korporacji oceniają pracownicy.

Razem łatwiej

Zdecydowanie łatwiej jest nawiązać współpracę z kimś i prowadzić interesy wspólnie ? zawsze przecież mawiamy, ze razem jest raźniej, a co dwie głowy, to nie jedna. Zatem warto kupować popularne dziś bazy biznesowe, które mogą pomóc nam znaleźć osobę zainteresowaną współpracą z nami. Wówczas nie tylko obowiązki się dzielą, ale również dzieli się odpowiedzialność, którą ponosi już nie jedna osoba, ale tym razem dwie, zatem to dwie osoby pośrednio są winne problemom firmy, co oczywiście wpływa na mniejszą presję.

Dodaj komentarz