Brykiet wytwarzany z trocin.
Brykiet drzewny to jeden z bardziej ekologicznych materiałów opałowych, które możemy obecnie zastosować w naszych domowych kotłowniach do ogrzewania domów i ciepłej wody użytkowej. Oczywiście jak to bywa w tego typu przypadkach, każdy brykiet będzie inny. Będzie charakteryzować się różnymi wartościami opałowymi, a co za tym idzie, każdy z nich będzie też inaczej wytwarzany i dystrybuowany w innej cenie. Zdecydowanie najlepszym pod względem parametrów technicznych, jest bez wątpienia brykiet z trocin, bowiem sam materiał wsadowy jest tutaj już dostatecznie przemielony przez co też, proces spalania nie jest niczym zakłócany i tego rodzaju brykiet może być równomierne i w całości spalony.
Produkcja brykietu z trocin.
Sama produkcja brykietu z trocin jest dość wymagająca, bowiem przede wszystkim trzeba zadbać o czystość materiału wsadowego, aby był on pozbawiony jakichkolwiek większych odłamków drzewnych. Do tego należy zadbać, aby jeszcze przed brykietowaniem, trociny były odpowiednio wysuszone. Chodzi tutaj o to, aby nadmierna ilość wilgoci zawarta w trocinach nie wpływała negatywnie na proces spoinowania brykietu. Co więcej, nadmierna ilość wilgoci w gotowym brykiecie będzie wymagać od nas następnie długotrwałego procesu jego suszenia, gdyż zbyt wilgotny brykiet z trocin będzie przede wszystkim negatywnie wpływać na trwałość konstrukcji kotła poprzez powodowanie korozji wydzielaną parą wodną. Ponadto, mokry brykiet nie będzie tak samo wartościowym materiałem opałowym, jak brykiet suchy. Musimy tutaj pamiętać, iż przyjęta wartością jest maksymalnie 10% poziom wilgotności gotowego brykietu drzewnego, a jakiekolwiek wartości powyżej tej normy uznawane są za całkowicie niedopuszczalne.
Wymagania dotyczące produkcji.
Jak więc widać, koniecznością będzie tutaj przede wszystkim zagwarantowanie odpowiednich pomieszczeń do magazynowania samych trocin, aby były przechorowywane w warunkach wystarczająco suchych. Do tego, koniecznością jest także zapewnienie sobie suchych warunków do produkcji brykietu, aby także w samym procesie produkcji nie dochodziło do nadmiernego jego zawilgocenia. Tak samo, ostatecznie należy zadbać o dogodne warunki przechowywania gotowego brykietu z trocin, aby także na tym etapie nie dochodziło do zawilgocenia, a raczej do dodatkowego przesuszenia. Generalnie należy tutaj zadbać, aby na każdym etapie produkcji, czy też późniejszego magazynowania nie dochodziło do zawilgocenia, bowiem brykiet o zawartości wilgoci powyżej 10% będzie niestety nieużyteczny do niczego, a jego wartość opałowa będzie znacznie obniżona.
Reasumując należy powiedzieć iż brykiet z trocin jest jednym z lepszych typów brykietów, jakie możemy obecnie zastosować, aczkolwiek tak samo jak w przypadku każdego innego typu brykietu, musimy zadbać o to, aby był on odpowiednio suchy.