Wykorzystanie pieca kominkowego w domu.

15 sty

Wykorzystanie pieca kominkowego w domu.

ekkom_piec ceramiczny-2W ostatnich latach, wraz ze stale rosnącymi cenami ogrzewania domów w sezonie zimowym, pojawiają się także alternatywne do kotłów centralnych metody grzewcze, które niejednokrotnie okazują się być alternatywą tańszą oraz o wiele bardziej ekologiczną. Trzeba tutaj jednak powiedzieć sobie dość wyraźnie, iż nie w każdym przypadku będzie możliwe skorzystanie z innych źródeł energii, bowiem nie każdy budynek będzie spełniał odpowiednie po temu wymagania. Musimy pamiętać o tym, iż aby zastosować na przykład piec kominkowy, nasz dom musi być solidnie ocieplony, a więc powinien charakteryzować się dość niskim poziomem strat ciepła, co w przypadku przestarzałych technologii budowlanych niestety nie jest możliwe do osiągnięcia. Zobaczmy zatem w jaki sposób można będzie w przypadku nowo powstających budynków zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, poprzez zamontowanie pieca kominkowego.

Wymagania budowlane dla alternatywnych metod grzewczych.

W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę, iż w nielicznych tylko przypadkach, możliwe będzie zainstalowanie pieca kominkowego, który będzie wykorzystywany jako jedyne źródło ogrzewania naszego domu, bowiem w przypadku większość starszych budynków, niestety kominek nie spełni swojego zadania, lub tez spełni je tylko w niewielkim zakresie. W tych przypadkach możliwe jest jeszcze połączenie ogrzewania kominkowego z tradycyjnym kotłem węglowym, który będzie uruchamiany tylko w przypadku nagłej konieczności, to znaczy w czasie, kiedy temperatura otoczenia spadnie na tyle, że kominek nie będzie w stanie ogrzać domu. Oczywiście w takich przypadkach piec kominkowy należy także bardzo starannie dobrać do konkretnych wymagań naszego domu, tak, aby zapewniał on możliwość wystarczającego jego ogrzewania przez cały sezon grzewczy. Jest to rozwiązaniem dość dobrym, jeśli nie możemy skorzystać z samodzielnego ogrzewania kominkowego, bowiem już w dość znacznym stopniu zredukuje nam koszty ogrzewania, a to bardzo ważne, aby jak najmniej płacić za opał. Oczywiście najlepszym, najtańszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie możliwość zastosowania samodzielnego ogrzewania kominkowego, niemniej jednak jest to możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy mamy budynek wykonany w nowej technologii, a bardzo niskim poziomie strat ciepła.

Kominek wspólnie z kotłem centralnego ogrzewania.

Warto jednakże przyjrzeć się nieco bliżej opcji łączącej w sobie ogrzewanie kominkowe, oraz węglowe. Otóż jest to jak najbardziej możliwe, z zastrzeżeniem, iż powinniśmy w tym przypadku zastosować piece kominkowe z płaszczem wodnym co umożliwi nam podłączenie kominka do istniejącej instalacji grzejnikowej. Oczywiście można także kominek podłączyć do osobnej instalacji dystrybucji ciepłego powietrza, niemniej jednak w takim przypadku byłoby to rozwiązaniem ekonomicznie nieuzasadnionym, nakładającym dodatkowe koszty związane z utrzymaniem dwóch rodzajów instalacji grzewczych. Zdecydowanie lepiej, taniej i bezpieczniej, będzie pozyskać odpowiednie piec kominkowy z płaszczem wodnym, który zagwarantuje nam możność wspólnego użytkowania instalacji grzejnikowej przez system kominka, oraz przez system kotła centralnego.

Dodaj komentarz