Współczesne ziołolecznictwo.

30 paź

Współczesne ziołolecznictwo.

świeżość-roślin_19-126123Ziołolecznictwo to dziedzina medycyny o bardzo odległej historii. Jej korzenie sięgają wręcz czasów prehistorycznych, kiedy pierwsi ludzie na ziemi, zaczęli borykać się z różnymi dolegliwościami i za wszelką cenę starali się z nimi uporać. Tak w dużym skrócie można opisać pierwsze dzieje fitoterapii. Obecnie jednak ziołolecznictwo podparte jest licznymi dowodami naukowymi, bowiem współczesna nauka pozwala nam bardzo dokładnie zbadać każda roślinę i jej skład chemiczny, dzięki czemu możemy określić w jakim zakresie i na jakie schorzenia będzie ona miała korzystny wpływ. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej temu zagadnieniu, aby przekonać się czy rzeczywiście leczenie ziołami jest dobrym rozwiązaniem na współczesne choroby, czy też lepiej zwrócić się w kierunku medycyny farmakologicznej.

Zalety korzystania z leków ziołowych.

Przede wszystkim jednak trzeba tutaj sobie powiedzieć kilka słów o korzyściach, jakie dla nas płyną z zastosowania leczenia ziołami. W pierwszej kolejności trzeba tutaj wspomnieć o aspekcie zdrowotnym. Otóż leki ziołowe w żadnym wypadku nie będą wywoływać żadnych skutków ubocznych, co jest wynikiem tego, iż w ich przygotowywaniu oraz ich podawaniu nie potrzeba udziału żadnych substancji pomocniczych, jak to ma miejsce w przypadku leków farmakologicznych, a substancje te, nierzadko w przypadku większego ich nagromadzenia w organizmie, będą wywoływać silne efekty uboczne. Można wiec tutaj powiedzieć, iż leczenie ziołami jest o wiele bardziej bezpieczne, aczkolwiek ze skutecznością tej metody różnie bywa. W jednych przypadkach zioła na chorobę wieńcową i krążenie będą charakteryzować się wysokim poziomem skuteczności, zaś w innych będą absolutnie bezużyteczne. Dlatego też, niezależnie od naszej wiedzy i naszych chęci, przed podjęciem decyzji o rodzaju zastosowanej przez nas w danym przypadku terapii, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, który zapewni nam rzetelną fachowa ocenę stanu naszego organizmu, oraz rozwoju choroby, a co za tym idzie, będzie mógł powiedzieć, która terapia będzie w danym przypadku najlepsza.

Kiedy korzystać z ziół?

O tym, kiedy rozsądnym będzie skorzystanie z ziół, warto samodzielnie nie decydować, tylko, tak jak już o tym wspomnieliśmy, poradzić się lekarza, który posiada po temu stosowną wiedzę i doświadczenie zawodowe. Musimy przecież pamiętać, iż nie zawsze zioła na hemoroidy będą tak samo skuteczne, bowiem zależne jest to od stopnia zaawansowania choroby, oraz wielu innych czynników ubocznych, które należy wziąć każdorazowo pod uwagę, a niestety samodzielnie nie zawsze będziemy mieli możliwość precyzyjnego określenia wszystkich czynników. Generalnie rzecz więc biorąc, powinniśmy tutaj zachować zdrowy rozsadek i zawsze Radzic się lekarza, bowiem tylko osoba doświadczona i wykształcona w medycynie, będzie mogła poradzić nam na temat najlepszego i najbardziej rozsądnego sposobu leczenia naszych schorzeń.

Dodaj komentarz