Utwardzanie spoin promieniowaniem UV.

19 lip

Utwardzanie spoin promieniowaniem UV.

Utwardzanie spoin klejowych, może być realizowane na kilka różnych sposobów. Jednym z najbardziej klasycznych, rozpowszechnionych, jest utwardzanie naturalne. Po prostu czekamy, aż spoina sama się utwardzi pod wpływem warunków otoczenia. Możemy jednak cały proces znacznie przyspieszyć. W tym celu należy jednak wykorzystać odpowiednio przygotowany klej, oraz promienniki UV. Dzięki bowiem naświetlaniu spoiny promieniowaniem UV, możemy bardzo szybko doprowadzić do utwardzenia spoiny klejowej. Tego typu utwardzanie spoin charakteryzuje się wieloma korzyściami, toteż jest to technologia coraz bardziej popularną. Coraz chętniej sięgają po nią liczni przedsiębiorcy w branżach przemysłowych.

Czy utwardzanie spoin promieniowaniem UV jest procesem wymagającym?

Jeśli chodzi o utwardzanie spoin przy pomocy promieniowania UV, to jest to proces stosunkowo prosty. Samo przygotowanie spoiny do utwardzania niezbyt różni się od innych rozwiązań w tym zakresie. Aby wszystko mogło przebiegać zgodnie z założeniami, w pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować spoinę do utwardzania. W tym celu musimy dokładnie oczyścić obydwie, klejone ze sobą powierzchnie. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, i odtłuścić. Musimy także doprowadzić do stanu, aby powierzchnie były idealnie gładkie, bez żadnych nierówności czy chropowatości, co może w pewnym sensie odróżniać tę technologię od innych, gdzie powierzchnia chropowata jest nawet wskazana.

Po prawidłowym przygotowaniu powierzchni klejonych, nakładamy na obydwie, cienką warstwę kleju po czym łączymy ze sobą. Teraz wystarczy jeszcze tylko przeprowadzić proces utwardzania promieniowaniem UV. Warto jednakże podkreślić, iż od momentu nałożenia kleju mamy nawet do 60 minut czasu, kiedy to możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami, a klej nie traci swoich właściwości. Jest to bardzo korzystne, bowiem pozwala nam na przygotowanie większej ilości spoin do jednorazowego utwardzania.

Zalety stosowania spoin utwardzanych promieniowaniem UV.

Jak już wspomnieliśmy, utwardzanie spoin promieniowaniem UV niesie za sobą stosunkowo sporo korzyści. Przede wszystkim, wspomnieliśmy już o dość długim czasie żywotności kleju, wynoszącym nawet cała godzinę. Warto także dodać, iż sam proces utwardzania jest bardzo szybki. W przypadku najmniejszych spoin, pełne utwardzenie możemy osiągnąć już po kilkunastu sekundach. Jest to bardzo korzystne, bowiem pozwala przyspieszyć znacznie procesy technologiczne, w których wykorzystywane jest klejenie.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż utwardzanie spoin promieniowaniem UV, jest bardzo dobrym rozwiązaniem z wielu względów. Jeśli dobierzemy właściwy klej, prawidłowo przygotujemy spoinę oraz wybierzemy odpowiednie promienniki typu UV, to cały proces będzie tani i szybki. Trzeba przyznać, iż jest to bardzo opłacalne dla wielu przedsiębiorstw. Możliwość przyspieszenia samego utwardzania spoin jest tutaj zdecydowanie najważniejsza. Tym bardziej, iż tak przygotowana spoina charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi.

Dodaj komentarz