Utrzymanie czystości atmosfery roboczej w warsztacie lakierniczym.

03 maj

Utrzymanie czystości atmosfery roboczej w warsztacie lakierniczym.

lakiernictwoJedną ze zdecydowanie najważniejszych kwestii związanych z jakością realizowanych prac w warsztacie lakierniczym, jest utrzymanie odpowiedniej czystości atmosfery roboczej. Jakiekolwiek lotne zanieczyszczenia, będą tutaj wywierać bardzo negatywny wpływ na poziom jakości realizowanych prac. Wynika to z faktu tego, iż mogą one przedostawać się bezpośrednio do strefy nakładania lakieru, gdzie będą się z nim mieszać i osłabiać jego parametry oraz jakość wizualną. Dlatego też, należy dołożyć wszelkich starań, aby pozbyć się wszystkich wewnętrznych zanieczyszczeń poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów wewnętrznych. Ostatecznie, w celu dodatkowego podniesienia jakości realizowanych prac, można także zainwestować w zakup kabiny lakierniczej.

Filtracja wewnętrznych zanieczyszczeń.

Pierwszym rozwiązaniem na utrzymanie wysokiego poziomu jakości realizowanych robót, będzie utrzymanie maksymalnego poziomu czystości atmosfery wewnętrznej. Jakiekolwiek, unoszące się wewnątrz zanieczyszczenia lotne, będą tutaj poważnym zagrożeniem dla jakości. W celu pozbycia się ich z wnętrza hali warsztatowej, trzeba będzie zastosować odpowiedni poziom filtracji powietrza. W pierwszej kolejności oczywiście chodzić będzie o filtrację zewnętrznych zanieczyszczeń poprzez system wentylacji. Następnie trzeba będzie zająć się tymi zanieczyszczeniami, które przedostaną się mimo wszystko do środka, oraz tymi, które powstają wewnątrz obiektu. Należy tutaj zastosować więc odpowiednie filtry sufitowe dla zakładu lakierniczego, jak również filtry podłogowe oraz naścienne. Ich działanie jest stosunkowo proste. Unoszące się zanieczyszczenia lotne będą osiadać na ścianach, sufitach i podłogach. Aby zapobiec ich unoszeniu poprzez przemieszczających się pracowników, będą wiązane w wewnętrznej strukturze filtrów. To pozwoli na skuteczne pobycie się wszystkich zanieczyszczeń lotnych z wnętrza warsztatu lakierniczego.

Inwestycja w kabinę lakierniczą.

Osobnym zagadnieniem będzie tutaj inwestycja w kabinę lakierniczą. Jest to dodatkowe, wewnętrzne pomieszczenie, najczęściej z własnym, niezależnym systemem wentylacji, oczyszczania powietrza oraz jego sprężania na potrzeby nakładania lakieru. Co prawda jest to rozwiązaniem najbardziej kosztownym, gdyż dobra kabina lakiernicza to wydatek nawet dochodzący do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego trzeba będzie także zadbać o odpowiednie wyposażenie kabin w zakładach lakierniczych, co także podnosi znacznie koszty inwestycji. Z drugiej jednak strony, dzięki takiej inwestycji, można osiągnąć maksymalnie wysoki poziom jakości realizowanych prac lakierniczych. Wewnątrz kabiny panować będą warunki niemalże idealne do nakładania kolejnych warstw lakieru. Można więc powiedzieć, iż jest to jedna z ciekawszych i bardziej zasadnych inwestycji. Szczególnie w przypadku, kiedy warsztat często będzie realizować prace związane z lakiernictwem pojazdów. Do kabiny bowiem można bez problemu wprowadzić pojazdy samochodowe, aby zająć się ich lakierowaniem.

Dodaj komentarz