Trekking alpejski na trasie Haute Route.

21 maj

Trekking alpejski na trasie Haute Route.

tura wysokogórska trasą haute RouteWśród wielu różnorodnych tras trekkingowych, jedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających, ale też niosących za sobą najciekawsze wrażenia i doznania, jest niewątpliwie trasa alpejska Haute Route. Jest to trasa o wysokim poziomie trudności, wymagająca sporego doświadczenia, solidnego wyposażenia, oraz rzecz jasna dobrego poziomu siły i kondycji oraz wytrzymałości. Trasa ta, będzie w pewnych etapach wieść nawet lodowcami, toteż wyposażenie alpinistyczne będzie jak najbardziej wskazane. Warto tutaj przyjrzeć się tej trasie nieco bliżej aby mieć podstawową przynajmniej wiedzę o tym, na jakie trudności będziemy narażeni, oraz jak się prawidłowo do takiego wyjazdu przygotować.

Przygotowanie do wyprawy na Haute Route.

W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę z faktu tego, iż przez wzgląd na poziom trudności nie jest to trasa każdego. Co prawa pewne jej odcinki wiodą standardowymi szlakami turystycznymi, na których poradzą sobie osoby mniej doświadczone, to jednak jej część wysokogórska będzie przeznaczona jedynie dla osób z dużym doświadczeniem i niezbędnym wyposażeniem alpinistycznym.

Podstawą będą rzecz jasna solidne buty trekkingowe oraz odpasowane do nich raki, bowiem część trasy trzeba będzie przebyć lodowcem. Do tego niezbędne będą składane kijki, które ułatwią poruszanie się w tak trudnym terenie jak i czekan, który w wielu sytuacjach może się okazać elementem ratującym życie. Do tego oczywiście ciepła odzież z wiatroszczelnymi membranami, bowiem na wysokości ponad 3000 metrów, na których przyjdzie nam się poruszać, wiatry bywają chłodne i bardzo silne. Oczywiście warto także zadbać o plecak trekkingowi o pojemności co najmniej 40 litrów, aby zmieścić do nieco zapasy prowiantu, oraz niezbędne na szlaku wyposażenie.

Przygotowanie kondycyjne.

Poza zakupieniem niezbędnego wyposażenia, warto zadbać także o swoją kondycję i siłę fizyczną. Pomocne mogą się okazać częstsze wizyty na siłowni, czy tez na basenie. Jazda na rowerze także może wesprzeć nasze zdolności w tak trudnym terenie. Dlatego też warto tutaj z pewnym, stosunkowo sporym wyprzedzeniem zabrać się za pewne formy aktywności fizycznej, które przyczynią się do poprawy naszej kondycji, wydolności, oraz siły fizycznej, niezbędnych na tak wymagającym szlaku. Musimy tutaj pamiętać, iż przez siedem dni będziemy poruszać się dziennie około 8 godzin na trasie od schroniska do schroniska, bez korzystania z jakichkolwiek wyciągów czy pojazdów, a więc wytrzymałość powinna w naszym przypadku stać na odpowiednio wysokim poziomie. Bez tego typu przygotowania i doświadczenia w Alpach trekking alpejski trasą Haute Route będzie dla nas po prostu zadaniem nierealnym do wykonania, a co za tym idzie, nie powinniśmy nawet porywać się na to zadanie, bowiem możemy tylko przysporzyć sobie kłopotów i trudności, a tego przecież można uniknąć realnie oceniając swoje możliwości i zdolności do poruszania się w tak trudnym, alpejskim terenie.

Dodaj komentarz