Systemy filtracji powietrza dla warsztatów lakierniczych.

24 wrz

Systemy filtracji powietrza dla warsztatów lakierniczych.

2_SepaPaintJedną ze zdecydowanie najważniejszych kwestii w lakiernictwie jest utrzymanie czystości atmosfery. Szczególnie istotne jest to w ścisłej strefie roboczej, gdzie wszelkiego rodzaju unoszące się zanieczyszczenia, mogłyby mieszać się z mgiełką lakierniczą i osiadać na lakierowanych przedmiotach. Prowadzi to do znacznego obniżenia poziomu jakości realizowanych prac, zarówno w kwestii estetyki, jak i trwałości warstw nakładanego lakieru. Dlatego też, kluczem do sukcesu będzie tutaj zainstalowanie odpowiednich systemów filtracji powietrza, zarówno tych mechanicznych, jak i osadowych, dzięki czemu, dużą część zanieczyszczeń uda się odfiltrować a jakość realizowanych prac znacznie wzrośnie.

System nawiewno wywiewny.

Podstawowym rozwiązaniem dla każdego warsztatu będzie odpowiedni system wentylacji mechanicznej, zapewniający odpowiedni poziom wymiany powietrza z otoczeniem. Jego zastosowanie zagwarantuje nam bieżące usuwanie lotnych zanieczyszczeń chemicznych (mgiełki lakierniczej) z wnętrza pomieszczeń warsztatowych, co znacznie podniesie komfort pracy. Jednakże w powietrzu doprowadzanym zewnątrz zawsze będzie pojawiać się duża zanieczyszczeń lotnych, których należy się na tym etapie skutecznie pozbyć. W tym celu na kanale wlotowym powietrza systemu wentylacji, montowane są odpowiednie filtry kieszeniowe, przechwytujące wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki temu rozwiązania, do wnętrza pomieszczeń lakierniczych, tłoczone jest powietrze już oczyszczone, które nie stwarza większego zagrożenia w kwestii jakości realizowanych prac. Co prawda, trzeba będzie liczyć się ze stosunkowo sporymi kosztami inwestycji w tego typu system, niemniej jednak w ciągu kilku lat z całą pewnością koszty te się zwrócą poprzez zwiększoną liczbę zamówień wynikającą z wysokiego poziomu jakości realizowanych usług.

Zanieczyszczenia powstające wewnątrz.

Osobnym zagadnieniem będą tutaj zanieczyszczenia, które powstają wewnątrz pomieszczeń lakierniczych. W każdym przypadku, zawsze pojawia się kurz i pył, który dodatkowo podnoszony jest do góry przez przemieszczających się pracowników oraz pojazdy warsztatowe. następnie osiadają one na ścianach, sufitach i podłogach, aby znów zostać podniesionymi i tym sposobem mogą przedostawać bezpośrednio do strefy roboczej, gdzie będą wywierać negatywny wpływ na jakość realizowanych prac. Niezbędny będzie tutaj więc odpowiedniej klasy filtr podłogowy do kabiny lakierniczej, jak również filtry podłogowe do całego warsztatu, które zapewnią wchłanianie zanieczyszczeń wraz z mgiełka lakiernicza, a tym samym nie będą dopuszczać do ich podnoszenia się.

Widzimy więc, iż osiągnięcie wysokiego poziomu jakości realizowanych prac lakierniczych, będzie od nas wymagać odpowiedniego poziomu inwestycji, które jednak w dość szybkim czasie będą się zwracać poprzez większą liczbę realizacji.

Dodaj komentarz