Skąd pochodzi kawa, którą zamawiamy w kawiarni?

12 paź

Skąd pochodzi kawa, którą zamawiamy w kawiarni?

1478Kawa to napój energetyczny, na której zapotrzebowanie na całym świecie jest ogromne. Kto ma w garści plantacje kawowca, ten może liczyć na powodzenie w życiu. Jak to wygląda w praktyce? Które kraje są największymi producentami kawy na świecie, a które tak naprawdę najwięcej na kawie zarabiają? Możecie się zdziwić!

Brazylia

Jedna trzecia upraw kawy znajduje się w Brazylii. Spośród 70 krajów, które zajmują się dystrybucją czarnych ziaren, Brazylia zajmuje od zawsze pierwsze miejsce. Wszystko dzięki doskonałym warunkom naturalnym, które panują na terenie Brazylii. Wilgotno, ciepło, żyzna gleba. To sprzyja rozwojowi liści kawowca. Najwięcej ziaren wydobywa się w górach Santos. Kawa uzyskiwana z tych ziaren jest łagodna, bardzo delikatna w smaku, nie ma w niej kwaskowej nuty, której większość świata w kawie jednak nie akceptuje. Często można wyczuć w niej owocowy posmak. Kawa ziarnista sklep brazylijska nie jest w dodatku droga.

Kawa z Kolumbii

Klasyczna kawa kolumbijska to oczywiście kawa Excelso. Słynie z doskonałej jakości. Różni się od tej pochodzącej z Brazylii. Rośnie na glebie wulkanicznej i w większości przypadków nie pochodzi z wielkich plantacji będących w rękach potentatów rynku. Tutaj źródłem kawy są małe gospodarstwa domowe, które znajdują się u wzgórz wulkanu. Kawa z Kolumbii jest niezwykle aromatyczna, ma bardzo wyraźny, ale nie kwaśny smak. Często jest wręcz słodka. Niektórzy wyczuwaja w niej charakterystyczną nutę czarnej porzeczki.

Kawa z Etiopii

Kawa z Afryki uprawiana jest, podobnie jak ta z Kolumbii, na domowych plantacjach, w tradycyjny sposób. Wśród krajów afrykańskich króluje Etiopia. To stąd pochodzi kawa arabica i robusta.

Kawa z Wietnamu

Poza wymienionymi wyżej trzema największymi eksporterami kawy, jest jeszcze Wietnam. Kawa pochodząca z Wietnamu jest już mniej znana w Europie, a szkoda. Walory smakowe kawy pochodzącej z Azji są ciekawe. W Wietnamie uprawia się głównie robustę (jest to najprostsza do uprawy odmiana kawy). Wietnam słynie też z intensywnej produkcji kawy Kopi Luwak, czyli najdroższej kawy świata. Będąc w Wietnamie, koniecznie spróbujcie napić się kawy z fasolką mung oraz z zielonym ryżem!

Dodaj komentarz