Rozwiązania w zakresie ogrzewania.

25 gru

Rozwiązania w zakresie ogrzewania.

grzejniki kanałoweEfektywność ogrzewania naszych domów w sezonie grzewczych to bardzo istotne zagadnienie, któremu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Przede wszystkim przekłada się ona na koszty ogrzewania domu, ale ma także wpływ na inne kwestie. Na przykład, bardzo zależna od efektywności będzie ekologia. Im bardziej efektywny system grzewczy, tym mniej spalimy materiału opałowego, a tym samym, mniej wygenerujemy zanieczyszczeń do atmosfery. Obecnie poprzez wzgląd na lepszą efektywność, tradycyjnie stosowane w wielu domach grzejniki ścienne, tracą na popularności na rzecz grzejników kanałowych. Jest to nowoczesne rozwiązanie w zakresie dystrybucji ciepła w naszych domach, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Dlaczego grzejniki ścienne są mniej wydajne od grzejników kanałowych?

Przyglądając się konstrukcji i zasadom działania obydwu tych modeli grzejników, nietrudno dostrzec podstawowe różnice wpływające na efektywność grzewczą.

Jeśli chodzi o grzejniki ścienne to w ich przypadku mamy do czynienia z zasadą konwekcji. Zimne powietrze opada na dół pomieszczenia a i trafia do dolnej części grzejniki, pomiędzy jego dwie płyty, bądź też pomiędzy żebra. Następnie w wyniku jego ogrzewania na skutek przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik, powietrze rozgrzewa się i unosi do góry nabierając prędkości. Ostatecznie, im bardziej grzejnik jest rozgrzany, tym prędkość wyrzutu powietrza jest szybsza.

W przypadku grzejników kanałowych mamy do czynienia z mechanicznym rozprowadzaniem powietrza. Prędkość jego wyrzutu jest ustalana przez nas samych, poprzez ustawienie obrotów wentylatora. Mamy więc tutaj pełną kontrolę na rozprowadzaniem ciepła po całym pomieszczeniu, co ostatecznie zapewnia lepsze warunki, wyższy poziom komfortu i zwiększoną efektywność cieplną systemu grzejników kanałowych.

Warunki montażu grzejników kanałowych.

Bardzo istotną kwestią są tutaj warunki montażu grzejników kanałowych. Okazuje się, iż nie zawsze będziemy mieć możliwość ich prawidłowego wdrożenia. Aby tego dokonać należy spełniać pewne warunki budowlane w budynku. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestię podłóg i stropów, które muszą być wystarczająco grube, aby zmieściły się w nich nasze grzejniki. Trzeba będzie więc wyciąć w podłogach kanały o głębokości co najmniej 100mm, bez naruszenia stabilności stropu czy podłogi. Czasami będzie to wymagać wykonania dodatkowych wzmocnień. Wdrożenie ogrzewania kanałowego wiąże się więc z konkretnymi kosztami. Z drugiej jednakże strony, ich poniesienie, będzie w przyszłości procentować oszczędnościami oraz zwiększonym poziomem komfortu w pomieszczeniach mieszkalnych. Można więc powiedzieć, iż są to koszty jak najbardziej uzasadnione. Dzięki takiej inwestycji zyska także środowisko naturalne, bowiem zmniejszymy w pewnym zakresie ilość spalanego opału a to automatycznie zmniejszy ilość CO2 i pyłów zawieszonych wydalanych do atmosfery z naszej, przydomowej kotłowni.

Dodaj komentarz