Różaneczniki w przydomowych ogrodach.

01 lip

Różaneczniki w przydomowych ogrodach.

azalia6Wiele różnych rozwiązań w zakresie upiększania naszych ogrodów, wymaga od nas sporego zaangażowania. Znajdziemy mnóstwo przepięknych roślin, które jednak trzeba będzie regularnie przycinać, nawozić, zasilać i zabezpieczać przed chorobami i szkodnikami. Są jednak też takie rośliny, które dając niesamowity wręcz poziom estetyki, upiększając nasz ogród w niebywały wręcz sposób, nie wymagają od nas zbytniego zaangażowania w ich uprawę. Jednymi z takich roślin są wszystkie odmiany z gatunku Rhododendron, czyli krzewy ozdobne z rodziny wrzosowatych, których uprawa jest niewymagająca, zaś osiągane efekty należą do zdecydowanie najlepszych, jakie tylko można w przydomowym ogrodzie osiągnąć.

Przygotowania do uprawy Różaneczników w przydomowych ogrodach.

Co prawda uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach jest prosta i łatwa, niemniej jednak trzeba w pierwszej kolejności prawidłowo się do niej przygotować, aby potem nie mieć już żadnych trudności. Najważniejszymi kwestiami będzie tutaj prawidłowy dobór odmian Różaneczników, przygotowanie odpowiedniej gleby do ich uprawy, oraz dobór stanowiska nasadzenia. Te trzy czynniki będą wywierać ogromny wpływ na powodzenie uprawy, toteż warto przyjrzeć się im z nieco bliższej perspektywy.

  • Odmiany Różaneczników – wybierając odmiany musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na kwestię ich odporności na mróz. Niestety, ale nie każdy Różanecznik będzie nadawać się do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich są zbyt słabo odporne na mróz, toteż zalecana w ich przypadku będzie uprawa doniczkowa, pozwalająca na schowanie roślin na okres zimy do pomieszczeń gospodarczych.
  • Przygotowanie gleby – gleba do uprawy różanecznika powinna składać się z trzech składników (kory sosnowej, nie odkwaszonego torfu i gleby ogrodniczej), zmieszanych w równych proporcjach, i charakteryzować się kwaśnym odczynem pH na poziomie 4,5-6.
  • Stanowisko nasadzenia – powinno być zacienione i zapewniać spory poziom wilgotności. Najlepszym miejscem będzie bezpośrednie sąsiedztwo większych krzewów i drzew ozdobnych. Warto jednak zwrócić uwagę, iż każde sąsiedztwo będzie dobre. W grę wchodzą jedynie rośliny z głębokim systemem korzeniowym, nie kolidujące z płytkim systemem Różaneczników. Na przykład miłorząb japoński.

Pozostałe aspekty uprawy Różaneczników.

W zasadzie można powiedzieć, iż w przypadku prawidłowo wybranej odmiany, prawidłowego przygotowania gleby oraz poprawnego wyboru stanowiska, nie będziemy musieli zajmować się już zupełnie niczym. Rośliny z rodziny Rhododendron nie wymagają od nas żadnych specjalistycznych prac pielęgnacyjnych. Jedyne o czym warto pamiętać, to solidne nawodnienie roślin przed sezonem zimowym, które pozwoli im przygotować się na przetrwanie nawet najgorszych mrozów. Można oczywiście dodatkowo ocieplić łodygę u samej nasady poprzez obsypanie jej liśćmi, aczkolwiek nie jest to zabieg niezbędny do przetrwania zimy przez nasze Różaneczniki.

Dodaj komentarz