Rhododendron i jego uprawa w przydomowym ogrodzie.

01 wrz

Rhododendron i jego uprawa w przydomowym ogrodzie.

Rhododendron czyli w naszym języku Różanecznik to jeden z piękniejszych kwiatów ogrodowych, który możemy bez większych trudności uprawiać w naszym przydomowym ogrodzie. Na chwilę obecną w naszym kraju, w naszych warunkach klimatycznych, bez trudu można uprawiać większość odmian Różaneczników, a to pozwala nam na dość swobodne kształtowanie estetyki nasadzenia Rhododendronów. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej kwestii ich hodowli, przygotowania stanowiska oraz sadzenia i pielęgnacji, aby mieć pewne pojęcie o hodowli tych wyjątkowych kwiatów.

Wybieramy stanowisko dla Rhododendrona.

Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, iż wszystkie Różaneczniki uwielbiają wilgoć i zacienione stanowiska, wobec czego takie tez powinniśmy postarać się przygotować. Warto aby było ono także nieco osłonięte od wiatrów, co przyda się w zimie, bowiem Rhododendron źle znosi silne i zimne wiatry, które działają na niego wybitnie wysuszająco. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie stanowiska w sąsiedztwie większych drzew, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na ich gatunki. Nie nadadzą się tutaj drzewa o płytkim ukorzenieniu, bowiem będą spijać wszystko co najlepsze naszym Różanecznikom. Jeśli chodzi o samo sadzenie Różaneczników to tutaj należy wykopać odpowiednio dół o szerokości ok. 80cm i głębokości 40-50cm, który następnie wypełniamy mieszanką gleby przeznaczoną do uprawy azalii i różaneczników (gleba o pH na poziomie 4,5-6,0). Do mieszanki gleby z gleba ogrodową, można dodatkowo dosypać nieco nawozu dla różaneczników.

Codzienna pielęgnacja Różaneczników.

W kwestii pielęgnacji, Rhododendron nie jest tutaj wcale wymagający. Nie musimy spędzać nazbyt dużo czasu nad nim, aby mógł prawidłowo wzrastać i przepięknie kwitnąć w odpowiednim czasie.

  • Podlewanie różanecznika jest niezbyt wymagające, aczkolwiek trzeba zadbać o jego regularność. Bardzo istotną kwestią w podlewaniu już regularność na wiosnę w porze kwitnięcia, oraz na jesieni, aby kwiaty mogły przygotować się odpowiednio do zimy.
  • Młode Rhododendrony warto na zimę przykryć włókniną, lub też jakimiś gałązkami, na przykład świerkowymi, co pozwoli im lepiej i bezpieczniej przezimować.
  • W kwestii samego stanowiska warto tutaj zadbać o wyłożenie stanowiska na przykład korą sosnową, która zapewni zabezpieczenie gleby na stanowisku hodowli przed wysuszaniem. Warto także usuwać przekwitłe kwiatostany, co pozwoli na przedłużenie okresu kwitnienia.
  • Musimy także pamiętać o tym, aby nie przekopywać gleby w najbliższym sąsiedztwie Różaneczników, aby nie uszkodzić ich wyjątkowo płytkiego systemu korzeniowego.

Przestrzegając powyższych kilku wskazówek dotyczących pielęgnacji Rhododendronów, z cała pewnością będą w naszym ogrodzie czuć się dobrze i zapewniać nam niesamowicie wysoce estetyczne doznania i wrażenia.

Dodaj komentarz