Profesjonalne pomiary budowlane z zastosowaniem wiązki światła laserowego.

20 sty

Profesjonalne pomiary budowlane z zastosowaniem wiązki światła laserowego.

dalmierz-laserowy_4Wykorzystanie wiązki światła laserowego w celu przeprowadzania pomiarów budowlanych jest już znane nam od jakiegoś czasu, aczkolwiek jeszcze chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę z wysokiego poziomu efektywności tego typu urządzeń. W dalszym ciągu wielu budowlańców z uporem obstaje przy tradycyjnych rozwiązaniach, nieufnie patrząc na te nowoczesne. Okazuje się jednak, iż jest to rozumowanie bardzo niesłuszne i nie podparte żadnymi dowodami a jedynie mentalnością. Dla przykładu można tutaj podać dalmierze laserowe, które umiejętnie wykorzystane, potrafią ograniczyć zapotrzebowanie na ludzką pracę przy dokonywaniu pomiarów, a jednocześnie podnieść znacznie ich precyzję. Zobaczmy wobec tego, jak działają dalmierze laserowe i jakie faktycznie płyną korzyści z ich zastosowania do przeprowadzania pomiarów budowlanych.

Zasada działania dalmierza laserowego.

Dalmierz laserowy to niewielkie urządzenie, które bez trudu mieści się w dłoni. Jego działanie opiera się o fakt odbijania się światła od różnych powierzchni i przedmiotów. Dalmierz lasery generuje wiązkę światła laserowego a czujnik umieszczony na jego końcu odpowiedzialny jest za wychwycenie światła odbitego. Układ w środku dalmierza oblicza czas, jaki upłynął od momentu wysłania światła do powrotu jego odbicia. Jako, że znamy prędkość światła, która jest stała i w próżni wynosi 299 792 458 m/s, można dość łatwo obliczyć, jaką pokonało drogę. Oczywiście układ bierze pod uwagę fakt, iż naturalne warunki atmosferyczne różnią się od próżniowych, a do tego czasami zachodzą w nich pewne wahania zależne od ciśnienia atmosferycznego, siły i kierunku wiatru itp. Niemniej jednak pomiary, jakie jest w stanie przeprowadzić laserowy dalmierz PRO, są bardzo precyzyjne. Głównie dlatego, iż urządzenie to, jako jedno z lepszych dostępnych na rynku posiada funkcję wielo pomiarową. W trakcie jednego faktycznego pomiaru, fizycznie przeprowadzane są trzy różne pomiary, a ostateczny wynik, jest średnią arytmetyczną z tych trzech pomiarów, co w dużym stopniu eliminuje błąd pomiarowy związany z warunkami atmosferycznymi w miejscu dokonywania pomiarów.

Korzyści płynące z zastosowania dalmierzy laserowych.

Do najważniejszych korzyści związanych z zastosowaniem dalmierzy laserowych, należy bez wątpienia zaliczyć wysoki poziom precyzji pomiarowej. Do tego dochodzi jeszcze kwestia tego, iż urządzenie to, znacznie ułatwia proces pomiarowy, do którego nie trzeba angażować dwóch osób. W większości przypadków jedna osoba jest w stanie dokonać bardzo precyzyjnych pomiarów, w krótszym czasie, niż dwie osoby z zastosowaniem tradycyjnych metod pomiarowych. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż dalmierz PRO to urządzenie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdej nowoczesnej firmy budowlanej. Jest to co prawda pewna inwestycja, bowiem dobre urządzenia tego rodzaju kosztują w graniach 500-1000 PLN, niemniej jednak precyzja, skrócenie czasu pomiaru oraz ograniczenie ekipy pomiarowej do jednej osoby sprawiają, iż dalmierz laserowy PRO, bardzo szybko zwróci się w każdym przedsiębiorstwie remontowo budowlanym.

Dodaj komentarz