Produkcja brykietu z trocin.
Brykiet drzewny to obecnie jeden z coraz bardziej popularnych materiałów opałowych, charakteryzujących się niskim poziomem zanieczyszczeń. Jest to też materiał ekologiczny należący do odnawialnych źródeł energii, a więc w ostatnim czasie jak najbardziej wskazany do zastosowania przy ogrzewaniu naszych domów i mieszkań. Sam produkcja brykietu drzewnego nie jest nazbyt skomplikowana, aczkolwiek wymaga pewnego poziomu inwestycji, w niezbędne maszyny oraz pomieszczenia. Co równie istotne, trzeba będzie pozyskać odpowiedni materiał wsadowy, a tutaj najwyższym poziomem jakości charakteryzują się trociny z produkcji tartacznej, bowiem stanowią najdrobniejsze frakcje drzewne gotowe do prasowania pod wysokim ciśnieniem.
Przygotowanie trocin do produkcji brykietu.
Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu tego, iż trociny bezpośredni z tartaku będą stosunkowo mokre, toteż najważniejszą kwestią będzie ich osuszenie czyli pozbycie się maksymalnie wysokiej ilości wody. Najlepiej jeśli trociny używane do produkcji brykietu będą zawierać mniej niż 10% wilgoci, co można stosunkowo łatwo sprawdzić. Trzeba będzie więc w tym celu zainwestować w przygotowanie pomieszczeń magazynowych, pełniących funkcję swego rodzaju suszarni, gdzie trociny będą rozłożone dość luźno i gdzie poddawane działaniu suchego powietrza będą regularnie wytracać wilgoć. Pamiętać trzeba także o tym, iż brykiet z trocin będzie wtedy najlepszej jakości, jeśli poziom jego wilgotności jak najniższy. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku zbyt mokrego brykietu, w trakcie jego spalania duża część energii cieplnej będzie zmarnowana na odparowanie wody z brykietu, a co więcej, para wodna przy tym powstająca będzie osadzać się na elementach naszych kotłów prowadząc do ich korodowania. Dlatego też, warto jednak dołożyć starań do tego, aby gotowy wyrób nie zawierał więcej niż 10% wilgoci.
Maszyny do produkcji brykietu z trocin.
Aby skutecznie wytwarzać brykiet z trocin, niezbędne będą nam jeszcze odpowiednie brykieciarki, które powinny gwarantować możliwość wytwarzania brykietu w różnych formach i z różnorodnych materiałów wsadowych. Oczywiście brykiet z trocin, będzie tutaj najlepszy jakościowo, tym bardziej jeśli zadbamy o separacje trocin z drzew liściastych i iglastych, a najlepiej jeśli oddzielimy je nawet gatunkowo. Wiadomo przecież iż dąb będzie palić się o wiele lepiej niż na przykład świerk i zapewni większą ilość energii cieplnej w procesie spalania. Generalnie rzecz więc ujmując, musimy zagwarantować sobie idealne pod względem suchości i izolacji warunki do składowania i produkcji brykietu drzewnego, aby mieć możliwość wyprodukowanie brykietu dobrej jakości, który będziemy mogli sprzedać w rozsądnych cenach, aby cała produkcja była w ogóle opłacalna. W przeciwnym razie czeka nas jeszcze czasochłonne suszenie gotowego brykietu, aby w ogóle mieć możliwość jego sprzedaży jako ekologicznego i wysokoenergetycznego materiału opałowego.