Pomiary w przemyśle budowlanym

29 gru

Pomiary w przemyśle budowlanym

dalmierz-laserowy_1Jednym ze zdecydowanie najbardziej istotnych elementów w pracach budowlanych są wszelkiego rodzaju pomiary wykonywane zarówno przed przystąpieniem do robót, przy samej ich wycenie, jak również w trakcie realizacji danej inwestycji. Większość prac jest zawsze realizowana w zgodzie z projektem budowlanym a tego trzeba ściśle przestrzegać, jeśli budowa ma być odebrana przez inspektora nadzoru. Dlatego też, w tym przypadku warto wykorzystywać najlepsze narzędzia pomiarowe jakie dostępne są na rynku. Najlepsze zaś bez wątpienia są wszelkiego rodzaju urządzenia laserowe, które obecnie stają się zdecydowanie najbardziej popularne w wielu przedsiębiorstwach budowlanych. Sprawdźmy wobec tego skąd wynika ich wielka popularność, oraz w jaki sposób wpływają one na ułatwienie pracy w branży.

Korzystne aspekty stosowania laserowych narzędzi pomiarowych.

Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na możliwość zastosowania dalmierzy laserowych, które obecnie stanowią najczęściej wykorzystywane urządzenie pomiarowe do pomiarów wstępnych. Jego największą zaletą jest tutaj to, iż do pomiarów nie trzeba angażować większej liczby pracowników. W zasadzie to nawet jedna osoba jest w stanie sobie poradzić z większością pomiarów, choć najlepszym rozwiązaniem zawsze będą to dwie osoby.

Metodyka dokonywania pomiarów przy pomocy dalmierza laserowego.

Samo dokonywanie pomiarów przy zastosowaniu dalmierza laserowego jest stosunkowo proste. Otóż urządzenie działa na zasadzie obliczania czasu, niezbędnego do pokonania drogi wiązki laserowej. Mierzymy w punkt do którego odległość chcemy znać, kiedy widzimy na nim punkt wiązki laserowej, uruchamiamy funkcję pomiarową i dostajemy gotowy wynik. Urządzenia z wyższej półki, na przykład dalmierze laserowe marki PRO, zapewniają nam większy poziom precyzji pomiarowej. Wykonują one za jednym razem trzy pomiary i w wyniku podają średnią arytmetyczną, co ma za zadanie zminimalizować poziom błędy wynikającego z gęstości powietrza i innych warunków atmosferycznych panujących na trasie biegu wiązki laserowej.

Ułatwienia przy wykorzystaniu laserowych urządzeń pomiarowych.

Jak już wspomnieliśmy urządzenia laserowe zapewniają cały szereg usprawnień w codziennej pracy budowlańców. Na przykład poziomica laserowa, pozwala bardzo szybko sprawdzić, czy realizowana praca jest wykonywana poprawnie. Tutaj wystarczy przyłożyć poziomice do ściany a wiązka lasera natychmiast wskaże nam pion na całej powierzchni. Jest to o wiele prostsze niż wykorzystywanie w tym celu tradycyjnej poziomicy, toteż warto zaopatrzyć się w tego typu urządzenia, szczególnie w przypadku, kiedy prowadzimy firmę budowlano remontową. Tym bardziej, iż zakupienie urządzeń laserowych do pomiarów w budownictwie nie będzie jakimś strasznie wygórowanym wydatkiem, a dzięki tego typu urządzeniom można naprawdę ułatwić sobie codzienną pracę podczas budowania nowych domów, czy też przeprowadzania remontów w już istniejących budynkach. Jednym słowem warto postawić na nowe technologie, szczególnie jeśli okazują się skuteczne i pozwalają na sprawne poczynienie oszczędności oraz poprawę efektywności pracy w przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz