Panele fotowoltaiczne – jaki to koszt?

07 gru

Panele fotowoltaiczne – jaki to koszt?

Wzrasta zainteresowanie Polaków fotowoltaiką, zarówno jej użyciem przez osoby prywatne, jak i rolnictwie, a także w różnego rodzaju przedsiębiorstwach – instalacje PV sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba obniżenia kosztów energii elektrycznej. W związku z systemowym przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym – na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w ramach Unii Europejskiej – wdrożono liczne ulgi podatkowe i programy, które gwarantują wysoki zakres wsparcia finansowego przy zakupie fotowoltaiki. W istotny sposób obniżają one ogólny koszt inwestycji.

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Decydującym czynnikiem jest wielkość i moc instalacji. To oczywiście nie wszystko – duży wpływ ma również między innymi rodzaj i kształt podłoża do którego mają być zamontowane panele. Na ostateczny koszt składa się także cena inwertera (urządzenie przekształcające odebraną energię) i samego montażu. Zdecydowanie warto wybrać instalację stworzoną z komponentów wysokiej jakości – ma to ogromny wpływ na efektywność jej późniejszego funkcjonowania.

W przypadku standardowych prywatnych odbiorców, najczęściej sprawdza się instalacja o mocy 3 kWp. W zależności od tego, ile osób mieszka w domu, zwykle należy zamontować około 11-13 paneli. Oczywiście, montaż instalacji o większej mocy (np. 5 kWp) może znacznie przyspieszyć zwrot inwestycji. W praktyce koszt całej instalacji zwykle waha się w przedziale 20-30 tysięcy złotych, jednak wszystko zależy od wspomnianych wcześniej czynników.

Jak obniżyć cenę?

Potężne wsparcie stanowią inicjatywy rządowe, zapewniające dofinansowanie do fotowoltaiki. Dobrym przykładem jest program Mój Prąd, popularnie nazywany programem 5000+ dla gospodarstw domowych – właśnie o taką kwotę bezzwrotnego dofinansowania może starać się każdy właściciel gospodarstwa domowego, który chce zakupić instalację o mocy 2-10 kWp. Środki na ten cel zapewnią pomoc finansową przy około 200 tysiącach inwestycji i przewidziane zostały na lata 2019-2024, lub do wyczerpania budżetu – nie warto zatem zwlekać ze składaniem wniosku. O taki sam poziom wsparcia można starać się również w ramach programu „Czyste Powietrze”. Istnieją także kredyty na zakup i montaż fotowoltaiki – np. Eko Raty, z preferencyjnymi warunkami i niskim oprocentowaniem. Ważnym aspektem jest też możliwość skorzystania z ulg w podatku PIT – właściciel nieruchomości, który zakupił panele PV może odliczyć maksymalnie 53 000 zł.

Planując zakup fotowoltaiki warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców – zapraszamy na stronę internetową WASTA – https://wasta.com.pl/finansowanie/osoby-indywidualne/. Uzyskasz tam więcej informacji o możliwych dopłatach i zniżkach, WASTA oferuje także pomoc przy wyborze i montaż najlepszych rozwiązań fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz