Olej z czarnuszki a jego skuteczność w leczeniu alergii.

30 paź

Olej z czarnuszki a jego skuteczność w leczeniu alergii.

ziołowa terapiaLeczenie alergii jest procesem dość długotrwałym i stosunkowo skomplikowanym. Wymaga przede wszystkim precyzyjnego określenia substancji alergennych. Czyli tych substancji, które wywołują patologiczną odpowiedź naszego systemu immunologicznego. Jest to konieczne, bowiem alergenów należy starać się jak najbardziej unikać. Dodatkowo należy korzystać z odpowiednich leków. Możemy obecnie wykorzystywać farmakologiczne leki, takie jak cetyryzyna. Możemy także skorzystać z równie skutecznego leku, jakim jest olej z czarnuszki siewnej. Warto tutaj przyjrzeć się skuteczności obydwu tych leków, aby przekonać się, które rozwiązanie będzie bardziej skuteczne i lepsze dla naszego zdrowia.

Olej z czarnuszki i cetyryzyna. Porównanie skuteczności leczenia alergii.

Aby przekonać się czy olej z czarnuszki jest lekiem na alergię równie skutecznym co cetyryzyna, przeprowadzono liczne badania w tym zakresie. W zasadzie można powiedzieć, iż każde z nich wykazało, iż faktycznie olej z czarnuszki sprawdza się w leczeniu alergii. W większości przypadków jego skuteczność jest zaledwie troszkę niższa niż w przypadku cetyryzyny. Warto jednakże podkreślić, iż w przeciwieństwie do cetyryzyny, nie wywołuje on jakichkolwiek objawów niepożądanych. Poszczególne badania prowadzone były zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Poniżej prezentujemy miejsca, w których takowe badania były prowadzone.

  • Katedra Farmakognozji Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego – profesor W. Bylka
  • Katedra farmakologii Uniwersytetu Medycznego w Jamshoro w Pakistanie
  • Uniwersytet medyczny w Karachi w Pakistanie

Generalnie nie powinno nas to dziwić, iż większość badań prowadzonych jest w krajach Bliskiego Wschodu. W końcu czarnuszka siewna stamtąd właśnie pochodzi. Wywodzi się z Turcjii i Iraku. Później została rozpoczęta jej uprawa, przez co dzikie odmiany pojawiły się w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce także możemy zetknąć się z przemysłową uprawą czarnuszki oraz z jej dzikimi odmianami.

Dawkowanie oleju z czarnuszki.

W wyniku przeprowadzonych badań, o których wspomnieliśmy powyżej, wykazano, iż olej z czarnuszki jest skutecznym lekiem w walce z alergią. Badania te, doprowadziły także do pewnego ujednolicenia dawkowania tego leku. W większości przypadków, dawką wystarczającą będą 3 kapsułki 250mg oleju dziennie. Po zaobserwowaniu wyraźnej poprawy, nie wcześniej niż po 2 tygodniach kuracji, dawkę można zmniejszyć. Nawet do jednej kapsułki z olejem dziennie.

Generalnie trzeba tutaj przyjąć założenie, iż leczenie alergii przy zastosowaniu oleju z czarnuszki jest rozwiązaniem korzystnym. Będzie to przecież lek zdrowy, naturalny. Co więcej, charakteryzujący się dodatkowym działaniem przeciwzapalnym, przeciwgrzybicznym, przeciwbakteryjnym. Można więc powiedzieć, iż jest to kompletny lek, bardzo skuteczny w leczeniu alergii w wielu postaciach.

Dodaj komentarz