Ochrona geomembran w krytycznych warunkach.

23 sty

Ochrona geomembran w krytycznych warunkach.

Bardzo często, w przypadku różnych konstrukcji budowlanych, dodatkowa ochrona geomembran jest koniecznością. W takich przypadkach, do ochrony geomembran, wykorzystywane są najczęściej odpowiednie jakościowo geowłókniny. Wśród nich znajdziemy materiały takie jak geowłókniny PES oraz geowłókniny typu P. Sprawdzają się one doskonale w zastosowaniu ochronnym dla geomembran, aczkolwiek, trzeba podkreślić, iż mamy także możliwość ich stosowania w pełni samodzielnie.

Dlaczego konieczna jest dodatkowo ochrona geomembran?

Sytuacje tego typu zdarzają się w przypadkach, kiedy geomembrany będą pełnić funkcje uszczelniające na przykład w zbiornikach na substancje niebezpieczne. W tego typu sytuacjach, jakiekolwiek przecieki mogłyby się skończyć poważnym zagrożeniem dla środowiska. Wobec czego też, dodatkowo ochrona geomembran jest niezbędna, aby osiągnąć odpowiedni poziom bezpieczeństwa składowania danych substancji. Mogą to być chociażby wszelkiego rodzaju nawozy, paliwa oraz inne substancje będące potencjalnym zagrożeniem dla środowiska.

Niemniej jednak musimy pamiętać, iż ochrona geomembran to tylko jedno z zastosowań, w jakich sprawdzać się będą geowłókniny PES. Możemy je bowiem wykorzystywać także w wielu innych przypadkach, również jako samodzielne materiały geosyntetyczne. Możemy więc powiedzieć, iż geowłókniny tego typu, charakteryzują się bardzo szerokim spektrum zastosowań.

Dlaczego geowłókniny PES są tak dobrym materiałem ochronnym i nie tylko?

Głównie ze względu na swoje liczne zalety, wynikające z dobrych parametrów technicznych. Poprzez wykorzystanie tego typu materiału geosyntetycznego, możemy osiągnąć następujące korzyści, w różnorodnych konstrukcjach budowlanych.

  • Skuteczna ochrona geomembran
  • Zapobieganie procesom zamulania (kolmatacji)
  • Skuteczna poprawa nośności gruntów
  • Wydłużenie trwałości konstrukcji budowlanych
  • Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko
  • Generowanie oszczędności czasowych ze względu na uproszczenie technologii.

Możemy więc powiedzieć, iż są to materiały geosyntetyczne o bardzo szerokim zakresie zastosowania, nie tylko w zakresie ochrony geomembran, ale także w kwestii ich wykorzystywania jako samodzielnych materiałów. W każdym przypadku ich zastosowania możemy jednak liczyć na konkretne korzyści, wynikające z doskonałych parametrów technicznych tego typu materiału.

Podsumowanie.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż geowłókniny typu PES, to na chwilę obecną jedne z lepszych i bardziej popularnych materiałów geosyntetycznych, które możemy efektywnie wykorzystywać w różnych zastosowaniach budowlanych. Co najważniejsze w ich przypadku, ochrona geomembran, to ich podstawowe zastosowanie, jednakże nie jedyne. W pozostałych przypadkach ich wykorzystania sprawdzają się równie dobrze i gwarantują wyraźny wzrost jakości realizacji konkretnych prac budowlanych.

Dodaj komentarz