Nowoczesne ogrzewanie kanałowe.

02 maj

Nowoczesne ogrzewanie kanałowe.

ogrzewanie kanałoweRozwiązania w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań obecnie są coraz bardziej efektywne. Wynika to przede wszystkim z konieczności zminimalizowania niskiej emisji, która w znacznym zakresie jest odpowiedzialna za tworzenie się smogu. Można też zauważyć dość spore zainteresowanie nowymi w tym zakresie rozwiązaniami. W zasadzie większość właścicieli domów jednorodzinnych jak i inwestorów budujących dopiero swój dom, szuka jak najbardziej efektywnego rozwiązania w kwestii ogrzewania. Tak, aby osiągnąć jak najniższy poziom zanieczyszczenia środowiska przy jak najniższych kosztach. Jednym z ciekawszych rozwiązań może się tutaj okazać ogrzewanie kanałowe, które staje się obecnie coraz bardziej popularne.

W jaki sposób działa ogrzewanie kanałowe?

Oczywiście, aby inwestować w ogrzewanie kanałowe warto w pierwszej kolejności wiedzieć na jakiej zasadzie będzie ono działać. Jest to bardzo ważne, gdyż wiedza na ten temat przydatna będzie podczas codziennej eksploatacji, czy też ustawiania parametrów pracy całego systemu grzewczego. Otóż ogrzewanie kanałowe zanadto nie różni się od tradycyjnego ogrzewania ściennego. Tak samo jak w przypadku grzejników ściennych, tak też i do grzejników kanałowych, należy doprowadzić zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego. Różnica będzie polegać na sposobie rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu. Standardowe grzejniki ścienne wykorzystują zjawisko konwekcji, czyli przemieszczania się mas powietrza o różnych temperaturach. Ciepłe powietrze porusza się do góry, zaś zimne opada w dół. Pomiędzy płytami grzejników ściennych, robi się swego rodzaju kanał, w którym powietrze stopniowo się rozgrzewa tym samym rozpędzając się w kierunku góry. Wynika stąd też, że im większa temperatura grzejników, tym lepszy poziom rozprowadzania ciepła, wynikający z większej prędkości poruszającego się ciepłego powietrza. W przypadku ogrzewania kanałowego, zjawisko konwekcji nie jest wykorzystywane, zaś rozprowadzanie powietrza po pomieszczeniu realizowane jest za pośrednictwem wymuszenia jego obiegu poprzez pracę wentylatora.

Oczywiście wentylatory montowane w grzejnikach kanałowych są ciche i energooszczędne, dzięki czemu możemy liczyć na niewygórowane koszty ich funkcjonowania. Ich zastosowanie zapewnia nam jednak zupełnie inne korzyści. Przede wszystkim, niezależnie od temperatury czynnika grzewczego, będziemy mieć zawsze taką samą prędkość rozprowadzania ciepłego powietrza po pomieszczeniu. To pozwala nam lepiej i precyzyjniej przewidzieć zachowanie całego systemu, a tym samem w lepszy sposób nim sterować. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż grzejniki ścienne, są nieco gorsze niż grzejniki kanałowe pod względem wydajności. Trzeba jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach będą one rozwiązaniem jedynym, jakie można zastosować. Jedynym, które zagwarantuje odpowiednio wysoki poziom wydajności grzewczej, a jednocześnie nie narazi nas na zbyt wygórowane koszty ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Dodaj komentarz