Nowoczesne lornetki.

21 wrz

Nowoczesne lornetki.

pwa16x25Jeszcze zupełnie do niedawna w kwestii lornetek raczej nie mieliśmy zbyt wielkiego wyboru. Na naszym rynku najczęściej można było zakupić standardowe lornetki 8×42, bez żadnych dodatków, które wystarczały do wszystkich zastosowań. Obecnie jednak na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnego sprzętu, który zapewnia nam jeszcze lepsze warunki do eksploatacji. Lornetki, które pozwolą nam na ich eksploatację w nocy, w dzień a nawet w deszczu czy na mrozie. Oczywiście trzeba będzie o nie bardzo dbać, niemniej jednak w porównaniu do tego co mogliśmy dostać na rynku wcześniej, obecnie mamy się zdecydowanie lepiej. Zobaczmy w takim razie, jakich innowacji technologicznych w tym zakresie możemy się obecnie spodziewać.

Nowe rozwiązania techniczne.

Wraz z postępem na rynku zaczęły się pojawiać lornetki o lepszych parametrach technicznych. Przede wszystkim chodziło nam tutaj o wartość powiększenia. Im większy parametr powiększenia tym lepiej możemy przybliżyć obserwowane obiekty, jednakże wraz ze zwiększaniem powiększenia większy wpływ na obraz ma drganie rąk, i jest to wpływ negatywny. W niektórych okolicznościach drgania byłyby tak silne, że po prostu nie byłoby nic widać. Dlatego też, w lornetkach o dużym zakresie powiększenia zaczęto stosować stabilizację obrazu, dzięki której nawet w największych powiększeniach nasze ręce nie będą nazbyt negatywnie wpływać na drżenie lornetki.

Jak wiemy im większe szkło powiększające tym większa ilość światła wpadnie do wnętrza urządzenia, a co za tym idzie, obraz będzie jaśniejszy i wyraźniejszy. W przypadku lornetek o średnicy szkła na poziomie 42mm, będzie to ilość światła wystarczająca do tego, aby spokojnie używać lornetki nawet w pochmurny dzień. Niemniej jednak jeśli mielibyśmy zamiar użytkować lornetkę w ciągu nocy czy też nawet wieczorem, szkło o średnicy 42mm raczej nie wystarczy. Tutaj trzeba będzie zastosować szkła o średnicy najmniej 50mm.

Cyfrowe obliczanie odległości.

Bardzo dobrą funkcją w nowych urządzeniach Alpen Optics jest możliwość cyfrowego obliczania odległości od obserwowanego obiektu. Dzięki tej informacji będziemy mogli szybko przeliczyć odległość i wymiary obiektu w powiększeniu, uwzględniając powiększenie naszej lornetki i sprawdzić, jakie wymiary ma obiekt w rzeczywistości. Jest to bardzo dobra funkcja na przykład dla służb mundurowych, straży granicznej, policji, wojska, a nawet myśliwych czy też ornitologów. Co prawda funkcja ta będzie znacznie podnosić wartość lornetki, niemniej jednak w wielu przypadkach będzie ona wręcz niezastąpiona.

Można więc powiedzieć, iż na chwilę obecną mamy o wiele większy wybór lornetek o zróżnicowanych parametrach technicznych, co w wielu przypadkach jest bardzo korzystne. Na przykład kiedy z góry wiemy, że mamy zamiar eksploatować lornetkę tylko w ciągu dnia, nie będziemy niepotrzebnie inwestować w lornetkę o większej średnicy szkła, tylko zakupimy standardową lornetkę 8×42, która w takich przypadkach powinna w zupełności wystarczyć.

Dodaj komentarz