Nowoczesna i bezpieczna akumulatorownia przemysłowa.

24 maj

Nowoczesna i bezpieczna akumulatorownia przemysłowa.

wózek serwisowy do akumulatorowniPomieszczenie akumulatorowni w każdy zakładzie pracy, musi spełniać pewne wytyczne dotyczące BHP, aby zapewnić bezpieczną pracę w otoczeniu. Chodzi tutaj głównie o kwestię tego, iż w trakcie ładowania baterii trakcyjnych często może dojść do wycieku elektrolitu czy też nawet jego zagotowania się w wyniku czego dojdzie do zanieczyszczenia atmosfery wewnątrz zakładu, a bardzo często nawet do wybuchu. Aby zminimalizować ryzyko tego typu wypadków, konieczne będzie poniesienie pewnych kosztów aby przystosować pomieszczenie akumulatorowni do obowiązujących wymogów i przepisów, wobec czego warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób będzie taka bezpieczna akumulatorownia wyglądać.

Wentylacja pomieszczenia i detekcja wodoru.

Pierwszą i w zasadzie najważniejszą kwestią będzie tutaj wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni w profesjonalny system detekcji wodoru i wysterowaną wentylację, aby ewentualne wydzielanie się do atmosfery substancji trujących oraz wybuchowych, natychmiast zostało wychwycone a lotne gazy wybuchowe i trujące natychmiast odprowadzone z pomieszczenia akumulatorowni. Oczywiście jest to dość kosztowny system, niemniej jednak absolutnie niezbędny ze względów bezpieczeństwa pracy w tego typu zakładach.

Wyposażenie akumulatorowni.

Nowoczesne projekty i realizacje akumulatorowni bardzo wyraźnie pokazują jakie wyposażenie będzie tutaj niezbędne, aby zagwarantować bezpieczeństwo na zakładzie pracy. Najbardziej podstawowym wyposażeniem będą tutaj:

  • Stojaki i wieszaki na prostowniki – ich celem jest minimalizacja narażenia prostownika na ewentualne uszkodzenia i drgania.
  • Nowoczesne prostowniki – które gwarantują automatyczne odłączenie prostownika po naładowaniu akumulatora. W przeciwnym razie może dojść do zagotowania elektrolitu i wydzielania się siarkowodoru do otoczenia, co jest podstawowym czynnikiem ryzyka wybuchowego w tym przypadku.
  • Platformy jezdne do baterii trakcyjnych – których zadaniem jest ułatwienie transportu samych baterii do pomieszczenia akumulatorowni i ich załadunku oraz wyładunku z wózków widłowych i platform jezdnych.
  • Wózki serwisowe – pozwalające na skuteczne i szybkie uzupełnienie wody destylowanej w akumulatorach.
  • System detekcji wodoru
  • System wentylacji

Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż profesjonalna i w pełni bezpieczna akumulatorownia będzie dość kosztowna, niemniej jednak w tym przypadku nie ma co szukać jakichkolwiek oszczędności. Żadne koszty nie mogą się w tym przypadku równać z zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników. przede wszystkim trzeba przecież zagwarantować bezpieczne warunki pracy, a dopiero potem można myśleć o szukaniu jakichkolwiek oszczędności. W przeciwnym razie firma nie będzie po prostu spełniać wymogów BHP w tym zakresie, co przekładać się będzie na kary finansowe a nawet na zamknięcie produkcji, a to w ogóle będą koszty i straty nie do odrobienia.

Dodaj komentarz