Maskujące kanały dla układania przewodów elektrycznych

25 lis

Maskujące kanały dla układania przewodów elektrycznych

CABLOPLUS-akcesoriaWykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym to bardzo ważne zadanie. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa ale także ze względów estetyki wykończenia wnętrz. W końcu, w każdym pomieszczeniu trzeba rozprowadzić przewody elektryczne, oraz zamontować gniazdka i łączniki. Dotychczas, najczęściej przewody rozprowadzano podtynkowo. Jednakże stwarzało to pewne problemy, o których opowiemy nieco szerzej w dalszej części. Tutaj jeszcze tylko wspomnimy o fakcie, iż na chwilę obecną wielką popularność zyskują maskujące kanały dla układania przewodów. Wobec tego też, przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Metody układania przewodów elektrycznych.

Wspomnieliśmy we wstępie o tym, iż dotychczas najczęstszą metodą układania przewodów elektrycznych było ich układanie pod tynkiem. Co prawda zaraz po wykonaniu instalacji nie było z tym żadnych problemów. Jednakże z biegiem czasu, kiedy zachodziła konieczność przeprowadzenia jakichkolwiek prac na instalacji, rodziło to konieczność kucia ścian. Następnie po przeprowadzonych pracach znowu należało tynkować i doprowadzić ściany do pierwotnego stanu. Oczywiście zawsze po takim zabiegu pozostawały mało estetyczne ślady. Wobec tego też, obecnie wykorzystywane są nowoczesne, maskujące kanały dla układania przewodów elektrycznych.

Kanały dla układania przewodów elektrycznych w instalacjach.

Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się wieloma zaletami. Przede wszystkim zaś, kanały dla układania przewodów w instalacjach, nie wymagają w przypadku prac modernizacyjnych, kucia ścian. Tutaj kanały montowane są bezpośrednio w płaszczyźnie ściany, dookoła całego pomieszczenia. Wygląda to niczym listwa ozdobna. Jeśli zaś chodzi o wszystkie zalety tego typu rozwiązania to przedstawiają się one następująco:

  • Łatwy montaż kanałów w ścianie.
  • Możliwość bezinwazyjnego prowadzenia prac naprawczych i modernizacyjnych na instalacji
  • Możliwość montowania gniazdek i łączników bezpośrednio w kanale
  • Łatwe dokładanie nowych elementów typu gniazdka, łączniki i przewody
  • Możliwość prowadzenia kanałem nie tylko instalacji elektrycznej, ale także TV, internetowej.
  • Możliwość doboru estetyki i kolorystyki listwy maskującej kanały dla układania przewodów.

Widzimy więc bardzo wyraźnie, iż wykorzystanie kanałów niesie za sobą konkretne korzyści.

Kilka słów wyjaśnienia.

Wspomnieliśmy o zaletach zastosowania kanałów, ale nie do końca wyjaśniliśmy wszystkie aspekty z tym związane. Jeśli chodzi o możliwość montażu gniazdek i łączników bezpośrednio w kanałach to wygląda to następująco. Wycinamy fragment listwy maskującej i w miejsce po niej wciskamy na zatrzaski odpowiednie gniazdko bądź łącznik. Trzeba tutaj oczywiście zakupić dedykowane gniazdka i łączniki do kanałów instalacyjnych. Jednakże obecnie jest to już ustandaryzowane, wobec czego nie powinniśmy mieć z tego tytułu większych trudności.

Dodaj komentarz