Łuszczyca – objawy, leczenie choroby

30 mar

Łuszczyca – objawy, leczenie choroby

świeżość-roślin_19-126123Łuszczyca jest chorobą skóry, której nie da się wyleczyć. Można jednak łagodzić przykre objawy łuszczycy, m.in. stan zapalny skóry, czy suche łuski, które pojawiają się na skórze. Warto wiedzieć więcej na temat tej choroby, ponieważ każdy z nas może zachorować na nią w dowolnym momencie. Problemem jest to, że nie do końca są znane przyczyny powstawania tej choroby. Wiadomo jednak, co dzieje się ze skórą osoby, która jest chora na łuszczycę. W normalnie funkcjonującej skórze proces przemiany komórek trwa około 27 dni. W przypadku osób chorych na łuszczycę układ odpornościowych wysyła sygnały wcześniej, i proces ten jest skrócony do czterech dni. Właśnie dlatego naskórek osób chorych staje się znacznie grubszy niż u osób zdrowych, a na ciele tworzy się warstwa martwych komórek przypominających łuski. Warto także wspomnieć o tym, że łuszczycą nie da się zarazić w żaden sposób, używanie tych samych przedmiotów czy kontakt z chorym nie sprawi, że również my będziemy cierpieć na łuszczycę, dlatego nie musimy się obawiać i traktować chorego inaczej. Jak łagodzić objawy łuszczycy, jak dbać o siebie aby choroba nie dokuczała nam na co dzień?

Jak rozpoznać łuszczycę?

U większości osób chorych na łuszczycę występują czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami, pojawiają się one zazwyczaj na łokciach, kolanach oraz na owłosionej skórze głowy. W przypadku zdrapania łusek, pojawiają się kropelki krwi. Aby potwierdzić lub wykluczyć łuszczycę, lekarz pobiera próbki skóry ze zmienionych przez chorobę miejsc i bada je pod mikroskopem. W przypadku dzieci, częściej niż u dorosłych, grudki mogą pojawić się na twarzy. Chorobie towarzyszy stan zapalny skóry.

Rady dla chorych

Stan, w jakim będzie nasza skóra zależy tylko od nas. Osoby cierpiące na łuszczycę powinny zadbać o kilka rzeczy, aby łuski nie były tak bardzo widoczne i mocno zaognione:

  • należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu
  • gdy objawy łuszczycy nie są nasilone, warto sięgać po preparaty z mocznikiem
  • nie używać gąbek do mycia ciała
  • jak najczęściej nawilżaj skórę
  • chroń skórę przed skaleczeniami
  • nie zdrapuj zmian
  • opalanie pomaga, jednak rób to z umiarem
  • nie stosuj kosmetyków na bazie alkoholu

Leczenie łuszczycy

Jak już zostało wspomniane, łuszczycy nie da się wyleczyć, można jedynie łagodzić je objawy, aby nie były tak bardzo dokuczliwe. W tym celu stosuje się maści i naświetlenia, jeżeli jednak i one zawodzą stosuje się także leki doustne. Terapię rozpoczyna się od usunięcia łusek, w tym celu skórę smaruje się preparatami keratolicznymi z kwasem salicylowym. Na oczyszczoną skórę nakłada się maść, cygnolinę, oraz pochodne witaminy D. Niekiedy stosuje się także maści sterydowe. Skuteczna jest również fototerapia, która jest niczym innym jak naświetleniem skóry. Potrzeba jednak około 20 zabiegów aby osiągnąć leczniczy efekt. Warto wziąć pod uwagę także inne metody leczenia, jak terapia łuszczycy w oparciu o zioła takie jak napary z łopianu, zioło o nazwie uczep trójlistkowy który jest powszechnie stosowany w walce z łuszczycą, ale także bardzo pomocny jest sok z mniszka lekarskiego, oraz gwiazdnica pospolita, którego zioło wykorzystuje się do wyrobu maści i do picia.

Dodaj komentarz