Łożyska kulkowe skośne i ich zastosowanie.

31 paź

Łożyska kulkowe skośne i ich zastosowanie.

ball-bearing-775962-mŁożyska kulkowe skośne, to łożyska przeznaczone do przenoszenia obciążeń osiowych w jednym tylko kierunku. Z tego też względu, bardzo często stosowane są parami, aby mieć możność przenoszenia obciążeń w obydwu kierunkach. Stosowane przede wszystkim do przenoszenia obciążeń osiowych, lub też do ustalenia osiowego położenia wału. Charakteryzują się stosunkowo wysokim poziomem dokładności czół pierścienia zewnętrznego i wewnętrznego względem bieżni. Dzięki temu możliwe będzie ich ustawienie parami do pracy w układzie zbieżnym i rozbieżnym. Warto nieco bliżej przyjrzeć się ich zastosowaniu, gdyż są to zdecydowanie bardzo ciekawe łożyska o ciekawych parametrach technicznych.

Zastosowanie oraz parametry techniczne łożysk kulkowych skośnych.

W pierwszej kolejności, warto sobie powiedzieć nieco więcej na temat parametrów technicznych. Z nich bowiem wynikać będzie także podstawowe zastosowanie poszczególnych łożysk. Tak więc w tym przypadku będziemy mieć trzy podstawowe typu łożysk kulkowych skośne. Warto sobie je wyszczególnić, bowiem kulkowe skośne łożyska będą w tym zakresie dość ciekawym przypadkiem.

  • Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe – mogą przenosić obciążenia w kierunku promieniowym i osiowym. Bardzo często będą łożyskami czteropunktowymi, rzadziej trzypunktowymi.
  • Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe – zwykle produkowane w normalnej klasie dokładności. Ich zastosowanie pozwala ominąć konieczność stosowania dwóch łożysk jednokierunkowych we wspólnym układzie.
  • Łożyska kulkowe skośne dwurzędowe – potrafią przenosić duże obciążenia osiowe w obydwu kierunkach. Nawet niezależnie od przenoszonych przez nic sił promieniowych. Łożysko tego typu, w pracy zachowuje się tak jak para łożysk jednorzędowych w układzie rozbieżnym.

Oczywiście do tego trzeba doliczyć jeszcze kilka innych typów. Na przykład łożyska do wrzecion, czy też kulkowe skośne łożyska o różnych kątach działania. Generalnie można powiedzieć, iż w większości przypadków będą to raczej łożyska dość skomplikowane konstrukcyjnie. Przeznaczone do poważniejszych zadań.

Dobór łożyska kulkowych skośnych.

Aby dokonać prawidłowego wyboru łożyska kulkowego skośnego, należy przede wszystkim znać jego parametry. Musimy z góry wiedzieć, jakie powinny być parametry danego łożyska dla naszych zastosowań. Jest to może dość kłopotliwe, niemniej jedna niezbędne ze względu na prosty dobór łożyska. Warto podkreślić, iż niektórzy dystrybutorzy, jak na przykład stozek.pl posiadają na swoich stronach internetowych wirtualny katalog łożysk. jest to bardzo wygodne narzędzie pomagające w prawidłowym doborze łożyska. Y musimy jedynie podać parametry interesującego nas łożyska. Program zaś w odpowiedzi wskaże nam wszystkie te modele, które będą nasze wytyczne spełniać. Warto podkreślić, iż od razu będziemy mieć informację na temat dostępności. Bardzo często jest tak, iż nawet jeśli dane łożyska akurat zostały wykupione to będziemy mogli dokonać zamówienia. Dostaniemy też odpowiednią informację w momencie kiedy będą już dostępne. Jest to więc bardzo korzystne i dobre narzędzie z którego warto zawsze korzystać.

Dodaj komentarz