Kotły gazowe a ekologia ogrzewania.

10 kw.

Kotły gazowe a ekologia ogrzewania.

kotły gazowe pulsacyjneW ciągu ostatnich kilkunastu lat, możemy coraz częściej zetknąć się ze stwierdzeniami, iż nadchodzi czas, kiedy podejście ekologiczne do ogrzewania naszych domów staje się koniecznością. Jest to jak najbardziej prawdziwe stwierdzenie. Lata spalania węgla kamiennego doprowadziły do tego, iż nasza planeta systematycznie się rozgrzewa, a przez to też, tracimy miejsce do życia. Kluczową dla całej ludzkości kwestią jest tutaj więc utrzymanie odpowiednich warunków klimatycznych, tak abyśmy my, mogli spokojnie dotrwać naszych dni, ale także, aby przyszłe pokolenia miały dogodne warunki do życia. Jednym z rozwiązań, które można zastosować w zamian kotłów węglowych, są oczywiście kotły gazowe. Warto więc poszerzyć nieco swoją wiedzę w tym zakresie.

Kto może wykorzystać kotły gazowe do ogrzewania domów jednorodzinnych?

Okazuje się, iż jednak nie wszyscy będą mieć możliwość skorzystania z ekologicznych kotłów gazowych. To rozwiązanie jest dostępne jedynie dla tych osób, którzy w granicach swojej działki mają poprowadzoną miejską linię gazową. Tak jednak nie jest w każdym miejscu naszego kraju. Co prawda gazyfikacja postępuje, niemniej jednak idzie to strasznie topornie, zresztą jak wszystkie poważne inwestycje w naszym kraju. Niemniej jednak, w wielu miejscach sieć gazowa już funkcjonuje, wobec czego, można inwestować w nowoczesne kotły gazowe w Żywcu, aby odejść w końcu od spalania węgla kamiennego, który jak się okazuje jest jednym z najgorszych, możliwych w tym zakresie rozwiązań.

Czy kotły gazowe są lepsze od węglowych?

Oczywiście że są lepsze. Przede wszystkim z punktu widzenia samej sprawności kotła, która w przypadku kotłów gazowych może dochodzić nawet do 98%, a w przypadku kotłów węglowych jeśli uda się osiągnąć pułap 85% to już jest to uznawane za spory sukces. Co ważne, w przypadku spalania gazu, do atmosfery emitowane są śladowe wręcz ilości pyłów zawieszonych (odpowiedzialne za smog), oraz około 3-4 razy mniej dwutlenku węgla (odpowiedzialny za ocieplanie się klimatu). Można więc powiedzieć, iż powszechna gazyfikacja byłaby rozwiązaniem bardzo korzystnym z punktu widzenia ekologii.

Zakup odpowiedniego kotła gazowego.

Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii będzie tutaj zakup odpowiedniej klasy kotła gazowego. Musi on rzecz jasna spełniać wszystkie współczesne normy i wytyczne europejskie. Będzie to spora inwestycja, skutkiem czego, pojawiają się dość regularnie państwowo programy wsparcia, które mają ułatwić tego typu inwestycje, a jednocześnie usprawnić cały proces gazyfikacji kraju.

Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie gazyfikacja całości kraju jest rozwiązaniem idealnym. Może jednak nie warto uzależniać się w 100% od jednego tylko źródła energii cieplnej, bowiem gazu także w przyszłości może zabraknąć. Co gorsza, nie posiadamy własnych zasobów tego surowca, toteż trudno nam będzie utrzymać płynność dostaw. Wystarczy że wschodni bracia przykręcą nieco kurki z gazem w wyniku różnych politycznych niesnasek, a od razu będziemy mieć trudności nie tylko z ogrzewaniem domów, ale także z produkcją prądu czy też zapewnieniem niezbędnej energii dla wielu przedsiębiorstw.

Niemniej jednak warto o tej kwestii cały czas rozmawiać, aby wypracować rozsądne i korzystne dla wszystkich rozwiązanie, które pozwoli nam skutecznie wyeliminować problemy związane z ocieplaniem się klimatu naszej planety.

Dodaj komentarz