Kleje utwardzane promieniowaniem UV.

30 lip

Kleje utwardzane promieniowaniem UV.

uvaspotJedną ze zdecydowanie najciekawszych technologii klejenia, wykorzystywanych w wielu różnorodnych przypadkach jest klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. tego typu spoiny klejowe są bardzo wytrzymałe na działanie czynników chemicznych, jak i mechanicznych, przy bardzo niskim koszcie ich wykonania, skutkiem czego nadają się bardzo dobrze do seryjnej produkcji w branżach elektronicznej i elektrotechnicznej. Bardzo często można się także spotkać z ich zastosowaniem w branży motoryzacyjnej. Warto tutaj więc przyjrzeć się tej technologii klejenia nieco bliżej, gdyż rzeczywiście oferuje nam bardzo dużo zalet przy stosunkowo niskiej cenie jednostkowej wykonania spoiny.

Przebieg procesu klejenia z utwardzaniem UV.

Jeśli chodzi o sam proces klejenia w tym przypadku, należy on do stosunkowo prostych, i w zasadzie jest bardzo podobny do innych procesów klejenia, z zastosowaniem innych klejów. W pierwszej kolejności należy starannie oczyścić klejone płaszczyzny, pozbawić je nierówności, oraz odtłuścić, aby klej mógł bardzo dobrze powiązać ze sobą klejone elementy. Następnie nakłada się równomierną warstwę kleju na obydwie klejone płaszczyzny i starannie ze sobą składa, unikając wycieków kleju. Ostatnim krokiem jest utwardzenie spoiny. W tym celu wykorzystywane są odpowiednie promienniki UV do utwardzania klejów, które gwarantują nam prawidłowe naświetlenie całej spoiny promieniami UV. Jest to bardzo ważne, a w zasadzie najważniejsze, aby spoina była utwardzona równomiernie i w takim samym czasie. Jeśli promiennik będzie wadliwy, i pewna część spoiny utwardzi się wcześniej, spowoduje to naprężenia w jeszcze nie utwardzonej części spoiny, a przez to doprowadzi do jej wstępnego osłabienia, co przełoży się na zmniejszoną wytrzymałość gotowej spoiny. Ogólnie rzecz biorąc będzie to spoina absolutnie wadliwie wykonana.

Korzyści płynące z zastosowania tej technologii.

Bardzo ważną kwestią jest tutaj to, iż zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV, niesie za sobą konkretne korzyści. Jest tego stosunkowo sporo, wobec czego warto tutaj przygotować małą listę zawierającą najważniejsze korzyści płynące z zastosowanie tego typu klejów.

  • Bardzo niski koszt wykonania jednej spoiny w produkcji seryjnej.
  • Wysoka trwałość spoiny oraz jej odporność na działanie czynników mechanicznych oraz chemicznych.
  • Krótki czas utwardzania spoiny – już po 12-20 sekundach osiągamy pełne utwardzenie, co oczywiście jest zależne od grubości i szerokości spoiny oraz samego promiennika UV.
  • Długi czas żywotności kleju – zanim doprowadzimy do utwardzenia spoiny poprzez odpowiednie promiennik UV, mamy nawet do 60 minut czasu na spokojną manipulację klejonymi przedmiotami, co pozwala nam na utrzymanie wysokiej jakości w procesie klejenia.

Te zalety sprawiają, iż technologia klejenia z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, staje coraz bardziej popularna przede wszystkim w branżach wymagających dużej precyzji wykonywanych połączeń, oraz szybkiego czasu klejenia. Z całą tez pewnością, wszystko wskazuje na to, iż jest to technologia, która będzie w najbliższym czasie poddawana innowacjom, aby umożliwić nam wyciągnięcie z niej jeszcze większych korzyści.

Dodaj komentarz