Kleje utwardzane promieniowaniem UV i ich zastosowanie.

12 sie

Kleje utwardzane promieniowaniem UV i ich zastosowanie.

uvaprint_mWspółcześnie, zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV, staje się coraz szersze i bardziej popularne, aczkolwiek największe zastosowanie tego typu klejów ma miejsce w przemyśle elektronicznym czy tez elektrotechnicznym. Zdarzają się także przypadki wykorzystywania tego typu klejów w branży motoryzacyjnej, oraz przez prywatne osoby do różnych celów. Zdecydowanie najważniejszym zastosowaniem jest jedna to przemysłowe, bowiem kleje utwardzane promieniowaniem UV, będą charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz innymi zaletami, które warto sobie nieco bardziej przybliżyć.

Zalety klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

W pierwszej kolejności trzeba tutaj przede wszystkim wspomnieć o wytrzymałości uzyskanych z klejów utwardzanych promieniowaniem UV spoin. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami w tym zakresie, toteż stosowane są wszędzie tam, gdzie dochodzić będzie do dość sporych obciążeń. Kolejną bardzo istotną zaletą jest czas utwardzania spoiny, który w tym przypadku będzie mieścić się w przedziale 10-60 sekund, w zależności od zastosowanego kleju i klejonych przedmiotów. Dość istotną zaletą jest także długi czas żywotności kleju, czyli czas, w jakim możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami, a klej nie traci swoich właściwości. W tym przypadku będzie to czas w graniach nawet do 60 minut. Ostatecznie warto jeszcze wspomnieć o niskim koszcie jednostkowym uzyskania spoiny oraz o kwestii łatwości adaptacji procesu w liniach produkcyjnych. Odpowiednie promienniki UV do utwardzania spoin klejowych, będzie można umieścić na linii produkcyjnej i odpowiednio obsłużyć automatycznie, w celu usprawnienia całego procesu.

Warunki osiągnięcia dobrych parametrów spoiny klejowej.

Oczywiście jest to technologia pozwalająca na osiągnięcie bardzo dobrych efektów, niemniej jednak musimy tutaj spełnić dość rygorystyczne wymagania, aby spoina była odpowiednio trwała i charakteryzowała się pożądanymi przez nas parametrami. Musimy zadbać o to, aby klejone ze sobą powierzchnie były w stu procentach czyste i pozbawione jakichkolwiek rys. Muszą być także precyzyjnie odtłuszczone. Klej powinien być równomiernie naniesiony na obydwie płaszczyzny, a następnie odstawiony do utwardzenia. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywać będą same promienniki UV do utwardzania, które powinny być w pełni sprawne, tak jak i ich żarówki. W przeciwnym bowiem przypadku dość szybko okaże się, iż uzyskana spoina jest słaba i mało odporna. Wynika to z faktu tego, iż w trakcie nierównomiernego utwardzania spoiny, dochodzi do naprężeń od strony szybciej utwardzanej, przez co strona utwardzana wolniej (w wyniku słabszego naświetlania), jest wstępnie osłabiona, a cała spoina narażona na szybsze uszkodzenie. Dlatego też, w całym procesie, to właśnie promienniki odgrywać będą tak istotną rolę, wpływającą w znacznym zakresie na jakość uzyskiwanych spoin.

Dodaj komentarz