Kanały instalacji elektrycznych.

02 cze

Kanały instalacji elektrycznych.

kanał instalacyjny_cabloplus_468x499Montaż instalacji elektrycznej powinien być przeprowadzony nie tylko zgodnie z wszystkimi wytycznymi w zakresie bezpieczeństwa, ale także w kwestii estetyki. Nie możemy przecież puścić przewodów elektrycznych po prostu po ścianach. Byłoby to co najmniej dziwne i nieestetyczne. Obecnie większość instalacji montowanych jest podtynkowo. Czyli przewody puszczone są wewnątrz ściany w specjalnych prowadnicach. Jest to rozwiązaniem zapewniającym w miarę dobry poziom estetyki, niemniej jednak obecnie mamy jeszcze lepsze i bardziej korzystne. Są to kanały instalacji elektrycznych. W tym przypadku mamy do czynienia także z przewodami schowanymi wewnątrz ściany, jednakże mamy do nich dostęp z zewnątrz, co w przypadku konieczności napraw lub modernizacji jest szalenie istotne.

Jak montowane są kanały instalacji elektrycznych?

Montaż kanałów instalacji elektrycznych jest w zasadzie bardzo prosty. Tak samo jak w każdym innym przypadku musimy wykuć w ścianach rowki do prowadzenia przewodów. Tutaj jednakże muszą one być nieco większe, aby zmieściły się w nich nasze kanały instalacji elektrycznych. Z reguły rowek powinien mieć szerokość około 5 cm i głębokość 3-5 cm. Następnie do rowka montowane są na kleju kanały, które dodatkowo przytwierdzane są kołkami rozporowymi. W samych kanałach możemy śmiało puszczać od razu przewody instalacji elektrycznych, antenowych, telefonicznych, czy też internetowych. W zasadzie w kanałach instalacyjnych prowadzimy wszystkie domowe instalacje. Z zewnątrz kanał jest przykryty listwą maskującą. Dostępne są one w różnorodnych kolorach, co pozwala nam na dopasowanie ich estetyki do wnętrza danego pomieszczenia. Na uwagę zasługuje fakt, iż bezpośrednio w kanałach, możemy także montować wszelkiego rodzaju gniazdka. Zarówno elektryczne, jak i antenowe czy też telefoniczne. Oczywiście powinny to być gniazda specjalnie dopasowane do montażu w kanałach. Po prostu podłączamy przewody do gniazdka, a samo gniazdo montujemy w listwie na zatrzaskach. Jest to znaczne ułatwienie i usprawnienie, o którym warto pamiętać.

Zalety stosowania kanałów instalacji elektrycznych.

Rozwiązanie to, niesie za sobą stosunkowo spore korzyści, które warto sobie wyszczególnić. Będą one bowiem wpływać na ewentualne decyzje przez nas w tym zakresie podejmowane. Tak, więc do najważniejszych zalet, jakie wiążą się z zastosowaniem kanałów instalacyjnych będą tutaj należeć:

  • Łatwy dostęp do całej instalacji – wystarczy zdjąć listwę maskującą i można od razu przystępować do prac serwisowych czy też modernizacyjnych na instalacjach.
  • Możliwość montażu gniazdek bezpośrednio na kanałach instalacyjnych.
  • Możliwość łatwego dopasowania listwy maskującej do kolorystyki pomieszczenia.
  • Łatwy i prosty montaż kanałów instalacyjnych.

Generalnie rzecz więc biorąc, mamy tutaj do czynienia z bardzo dobrym rozwiązaniem. Zapewnia nam ono wiele korzyści, na które warto zwrócić uwagę. Oczywiście wiąże się to także z koniecznością poniesienia większych kosztów, niemniej jednak w przyszłości będziemy mogli z tego tytułu sporo zaoszczędzić. Chociażby w przypadku kiedy trzeba będzie wymienić przewody, czy też dołączyć nową instalację. Zrobimy wszystko bez żadnego kucia i ponownego tynkowana.

Dodaj komentarz